BHP: stanowisko komputerowe tylko w jasnym i przestronnym biurze

Zatrudniając osoby do pracy przy komputerze trzeba spełnić dodatkowe warunki. Między stanowiskami musi być właściwa odległość, nie może być ani zbyt ciemno ani zbyt głośno. Takie warunki musi spełniać wydzielone biuro, jak i open space

Publikacja: 24.10.2012 03:00

Rys. nr 4 Ergonomiczna pozycja przy komputerze

Rys. nr 4 Ergonomiczna pozycja przy komputerze

Foto: Rzeczpospolita

Red

Oddzielną kategorią pomieszczeń pracy są te przeznaczone dla pracowników administracyjno-biurowych, którzy pracują przy monitorach ekranowych przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Szczegółowe wymagania dla takich stanowisk pracy określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU Nr 148, poz. 973).

W zakresie wysokości, kubatury, wolnej powierzchni podłogi pomieszczenia biurowe podlegają takim samym wymogom, jak inne pomieszczenia, w których usytuowane są stanowiska pracy (omówione wcześniej). Ze względu jednak na charakter pracy – umysłowa, siedząca, z użytkowaniem monitora ekranowego, niektóre wymogi nieco się różnią.

Zadbać o zdrowie i wygodę

Pomieszczenia biurowe, w których występują czynniki uciążliwe i szkodliwe dla zdrowia – a do takich zalicza się pomieszczenia, w których znajdują się stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe – powinny mieć wysokość co najmniej 3,3 m. Jeżeli pracuje w nim tylko jedna osoba, powierzchnia pomieszczenia nie może być mniejsza niż 6 m2.

Dobierając meble do biura (biurka, stoły, krzesła, fotele) należy mieć na uwadze nie tylko ich cenę i estetykę, ale przede wszystkim ich właściwości użytkowe i uwzględniać podstawowe antropometryczne wymiary przyszłych użytkowników (wzrost, waga). Znane są wypadki przy pracy, których przyczyną były uszkodzenia elementu krzesła komputerowego z powodu przeciążenia podczas użytkowania przez osobę o znacznej wadze.

Jeżeli w biurze stosowane są wysokie szafy czy regały, należy doposażyć biuro w przenośne drabinki lub podesty umożliwiające sięganie do wysoko usytuowanych półek.

Ściany i komunikacja

Kolorystyka biura powinna opierać się na ciepłych, jasnych barwach o małym nasyceniu kolorów, natomiast sufity powinny być białe. Biurka i szafy powinny mieć jasny kolor w wykończeniu matowym lub półmatowym, aby ich powierzchnie nie odbijały światła. Natomiast korytarze należy malować farbami kolorowymi o odcieniu nieco ciemniejszym niż pokoje biurowe.

Układ przestrzenny elementów wyposażenia biura powinien zapewniać bezkolizyjne dojście i przemieszczanie się pracowników w miejscu pracy. Podłoga biura powinna być równa, o powierzchni zabezpieczającej przed poślizgiem i dobrej izolacyjności cieplnej, bez luźno leżących przedmiotów, przewodów, przedłużaczy, wykładzin, chodników, itp. Przejścia między pomieszczeniami i korytarzem nie powinny mieć progów.

W biurach, w których przyjmowani są interesanci, wymiary powierzchni i przejść, a także układ zagospodarowania przestrzennego powinny uwzględniać miejsce na poczekalnię dla klientów.

Rozmieszczając materiały, urządzenia i sprzęty pomocnicze w przestrzeni pracy trzeba uwzględnić potrzebę ich dostępności według kategorii kolejności, ważności i częstości ich używania.

Odległość od sąsiada

Stanowisko biurowe powinno być tak usytuowane w pomieszczeniu, aby zapewniało pracownikowi swobodny do niego dostęp. Odległości między sąsiednimi monitorami powinny wynosić co najmniej 0,6 m, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora – co najmniej 0,8 m. Odległość oczu pracownika od ekranu monitora powinna wynosić 400 – 750 mm.

Odpowiedni mikroklimat

Temperatura dla pracy biurowej nie może być niższa niż 18o C. Natomiast ustalone temperatury obliczeniowe ogrzewanych pomieszczeń pracy biurowej wynoszą 20o C, co odpowiada w przybliżeniu temperaturom optymalnym.

Prawo nie reguluje szczegółowo kwestii sposobu realizacji obowiązku zapewnienia optymalnej temperatury w pomieszczeniach pracy. Decyzja należy zatem do pracodawcy, który powinien, w miarę możliwości, sposób realizacji uzgadniać z pracownikami lub ich przedstawicielem. Zalecane temperatury dla pracy biurowej to: w okresie letnim od 23 do 260 C a w okresie zimowym od 20 do 240 C.

Właściwa wilgotność

Optymalne warunki wilgotności względnej powietrza, zależne w dużym stopniu od temperatury otoczenia, wynoszą 50–60 proc., a w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do pracy z monitorami ekranowymi nie powinna być mniejsza niż 40 proc. (wysychanie spojówek oka, śluzówek i skóry).

Z punktu widzenia komfortu cieplnego optymalna prędkość przepływu powietrza w układach wentylacji nie powinna być większa niż 0,15 m/s. Taka prędkość nie wywołuje wrażenia przeciągu. Ruch powietrza powyżej 0,2 m/s przy siedzącej pracy biurowej może być już odczuwany jako dyskomfort.

Dla lokali biurowych zaleca się 0,5-krotną wymianę powietrza na godzinę. Można ją uzyskać przez zastosowanie wentylacji naturalnej lub mechanicznej albo obu naraz. Wymagania dla klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych nie różnią się w odniesieniu do innych pomieszczeń pracy.

Żeby widzieć dokumenty

Poziom natężenia oświetlenia powinien wynosić co najmniej 500 lx – dla biurowej pracy ciągłej. Gdy praca oparta jest głównie na trudnym i długotrwałym pisaniu, zalecane natężenie światła powinno wynosić ponad 1000 lx. W pomieszczeniach, w których odbywają się długotrwałe prace korektorskie, rysowanie – natężenie oświetlenia powinno wynosić 500 – 1000 lx. Przy średnio trudnym i średnio długotrwałym pisaniu lub czytaniu wymagane natężenie powinno wynosić 300–750 lx. Współczynnik równomierności oświetlenia powinien być większy niż 0,65. Korytarze i klatki schodowe w biurowcach wymagają natężenia oświetlenia 200 lx.

Izolacja od nadmiernego hałasu

W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy umysłowej, biurowej dopuszczalne natężenie hałasu zawiera się w granicach 55–65 dB, a w pomieszczeniach z maszynami do pisania, dalekopisami, urządzeniami liczącymi – 75 dB. Przy intensywnej pracy umysłowej zasadą powinno być maksymalne unikanie dźwięków niepożądanych, nawet o najniższym poziomie natężenia, gdyż rozpraszają one uwagę, nie pozwalają się skupić. Należy stonować sygnały telefonów i radio, wyłączać zbędne urządzenia, dbać o sprawność lamp jarzeniowych.

Hałas emitowany przez wentylatory komputerów, kserokopiarki, niszczarki dokumentów, telefony, faksy, niesprawne lampy jarzeniowe, a także głośno nastawione radio – mimo że nie występuje w natężeniach, które powodowałoby uszkodzenia narządu słuchu – ma jednak charakter uciążliwy, często stresujący, a przebywanie człowieka przez dłuższy czas w hałasie o poziomie ustalonym w granicach 60÷70 dB może doprowadzić nawet do pogorszenia słyszenia, co potwierdzają badania naukowe.

Obowiązująca w Polsce norma przeciwdźwiękowa budynków ustala średnią dopuszczalną intensywność hałasu dla gabinetów pracy umysłowej – 15 dB, dla biur o małym ruchu – 35 dB, dla biur zwykłych – 40 dB, a dla sal interesantów w urzędach, bankach, itp. – 50 dB.

Oddzielną sprawą jest hałas pochodzący z zewnątrz i z instalacji wewnętrznych budynku.

Nierzadko zdarza się, że mimo podjęcia całego szeregu działań nie można zapobiec hałasowi pochodzącemu z ulicy, terenu zakładu czy sąsiadującej z biurem hali produkcyjnej. Z tego względu budynki (pomieszczenia) biurowe powinny być izolowane od hałasu zewnętrznego przez dobór odpowiedniej konstrukcji okien, stosowanie klimatyzacji, wyłożenie ścian i sufitów materiałami dźwiękochłonnymi.

Odpowiedni kąt widzenia i podnóżek

Szczegóły dotyczące minimalnych wymagań bhp oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe, precyzyjnie określa załącznik do powołanego wcześniej rozporządzenia.

Stanowiska pracy biurowej w wielkoprzestrzennych pomieszczeniach dla prac biurowych (open space) z dużą liczbą stanowisk powinny spełniać te same wymagania bhp, co biura zorganizowane w wydzielonych pomieszczeniach.

Groźna samowolka

Każdy pracodawca powinien okresowo kontrolować stan biura, jego wyposażenie i organizację stanowisk pracy (na takich samych zasadach jak nadzorowane są stanowiska robotnicze). Nie należą bowiem do rzadkości sytuacje, że mimo prawidłowego zorganizowania stanowisk pracy sami pracownicy, wprowadzając zmiany w biurze, mogą pogorszyć sobie lub współpracownikom warunki pracy. Takimi typowymi sytuacjami są:

- stale zasłonięte zasłony czy żaluzje w oknach,

- wyłączanie oświetlenia ogólnego i korzystanie tylko z oświetlenia stanowiskowego,

- niewłączanie wentylacji odciągowej podczas pracy kserokopiarek,

- ustawianie monitora wysoko na komputerze,

- niekorzystanie z krzesła obrotowego,

- niekorzystanie (z dostarczonego na życzenie) podnóżka,

- przestawianie monitorów bez zachowania wymaganych odległości między stanowiskami,

- przestawianie biurek w taki sposób, że ograniczone jest dojście do sąsiedniego stanowiska,

- niekorzystanie z drabinek, lecz wchodzenie na krzesła, nawet obrotowe,

- korzystanie przez długi okres czasu z laptopa zamiast z komputera stacjonarnego.

Wszystkie te sytuacje nie dość, że stwarzają uciążliwości, to mogą być przyczyną schorzeń, a nawet wypadków przy pracy.

Bez efektu olśnienia

Przy doborze oświetlenia należy pamiętać o zapobieganiu zjawisku olśnienia, które występuje wtedy, gdy stosuje się tylko oświetlenie miejscowe bez ogólnego, albo nieosłonięte rury jarzeniowe bądź inne źródła oświetlenia.

Oświetlenie  powinno zapewniać komfort pracy wzrokowej. Szczególnie chodzi o takie usytuowanie monitora względem okien
i opraw oświetleniowych, aby ograniczyć olśnienia odbiciowe pochodzące od opraw, okien, przezroczystych lub półprzezroczystych ścian albo jasnych płaszczyzn pomieszczenia oraz olśnienia odbiciowe od ekranu monitora.

Aby ograniczyć olśnienie bezpośrednie pochodzące od źródeł światła albo płaszczyzn pomieszczenia, zaleca się stosowanie opraw oświetleniowych o odpowiednim ukształtowaniu bryły światłości (odpowiedni kształt opraw i źródeł światła), instalowanie żaluzji lub zasłon w oknach.

Nie powinno się stosować doświetlania komputerowych stanowisk pracy przypadkowymi oprawami oświetlenia miejscowego. Mogą one powodować olśnienia bezpośrednie, odbiciowe oraz niewłaściwy rozkład luminancji w polu widzenia (zbyt duży kontrast jaskrawości). Zalecane jest stosowanie specjalnych opraw oświetlenia miejscowego przeznaczonych do pracy przy komputerze, mających odpowiednio ukształtowany odbłyśnik i raster, a wysięgnik powinien być odpowiednio wysoki i regulowany (np. przegubowy).

BHP

Oddzielną kategorią pomieszczeń pracy są te przeznaczone dla pracowników administracyjno-biurowych, którzy pracują przy monitorach ekranowych przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Szczegółowe wymagania dla takich stanowisk pracy określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU Nr 148, poz. 973).

W zakresie wysokości, kubatury, wolnej powierzchni podłogi pomieszczenia biurowe podlegają takim samym wymogom, jak inne pomieszczenia, w których usytuowane są stanowiska pracy (omówione wcześniej). Ze względu jednak na charakter pracy – umysłowa, siedząca, z użytkowaniem monitora ekranowego, niektóre wymogi nieco się różnią.

Pozostało 93% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Transformacja napędzana biomasą
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie