Kradzieże zuchwałe i z włamaniem, fałszywe zbiórki dla powodzian, przerywanie infrastruktury powodziowej, nieumyślne przyczynianie się do śmierci i inne przestępstwa, takie jak przeszkadzanie w ratowaniu czy zanieczyszczanie wody. Wokół tych czynów zabronionych obracają się śledztwa, prowadzone przez prokuraturę w związku z powodzią, jaka miała miejsce w tym roku na południu Polski.
Czytaj więcej
Zapadł pierwszy wyrok w sprawie o szabrownictwo na terenach powodziowych. Mężczyzna, który okradł stację benzynową, otrzymał karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności.
Powódź 2024. Przestępstwa na terenach powodziowych
Łącznie 54 związane z powodzią sprawy zostały dotychczas odnotowane przez jednostki prokuratury na terenach dotkniętych wielką wodą we wrześniu 2024 roku. Jak czytamy w komunikacie prokuratury, aż 26 spośród tych spraw dotyczyło kradzieży, w tym kradzieży zuchwałych oraz z włamaniem. Przerwania lub zagrożenia przerwaniem infrastruktury (a więc m.in. wałów) przeciwpowodziowej dotyczy 8 postępowań, zaś kolejne 6 – oszustw związanych z fałszywymi zbiórkami na rzecz powodzian. Dodatkowo, 4 sprawy dotyczą nieumyślnego spowodowania śmierci, a pozostałe 10 to inne czyny, takie jak nawoływanie do przestępstw, przeszkadzanie w ratowaniu, zanieczyszczanie wody czy narażanie na utratę życia lub zdrowia.
Czytaj więcej
Sąd zawsze przy wymiarze kary bierze pod uwagę okoliczności obciążające dodatkowo sprawcę – mówi Barbara Piwnik, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w stanie spoczynku.
Mniej niż jedna piąta spraw na terenach powodziowych prawomocnie zakończona
Prokuratura Krajowa podaje, że zaledwie 10 spraw zakończyło się w sposób prawomocny – wyrokiem, postanowieniem lub w inny sposób. Stanowi to mniej niż jedną piątą toczących się postępowań. Kolejne 14 zakończono nieprawomocnie, m.in. poprzez skierowanie aktów oskarżenia czy skierowanie wniosku o umorzenie postępowania przygotowawczego. Pozostałe 30 spraw, a więc ponad połowa, dalej pozostaje w toku.