Rekompensata dla oskarżonego? Uzasadnienie wyroku i sprawa „Skóry” z Krakowa

Po roku oczekiwania na pisemne uzasadnienie w tzw. sprawie „Skóry”, obrońca oskarżonego złożył skargę na przewlekłość postępowania. W jej wyniku skazany na dożywocie mężczyzna otrzymał 5 tys. złotych rekompensaty. Teraz będzie mógł odwołać się do sądu apelacyjnego.

Publikacja: 28.09.2023 15:25

Rekompensata dla oskarżonego? Uzasadnienie wyroku i sprawa „Skóry” z Krakowa

Foto: Adobe Stock

Pomimo przedłużenia czasu na sporządzenie pisemnego uzasadnienia do 15 września 2023 roku (dla wyroku wydanego we wrześniu ubiegłego roku) Sąd Okręgowy w Krakowie nie dotrzymał terminu. W związku z tym obrońca Roberta J. wniósł do Sądu Apelacyjnego w Krakowie skargę na przewlekłość postępowania. Uznawszy, że „sporządzanie uzasadnienia przez rok, nawet przy obszernej sprawie, jest jednak terminem zbyt długim” – jak skomentował potem sprawę w rozmowie z PAP rzecznik prasowy SA Tomasz Szymański – sąd uwzględnił skargę i przyznał oskarżonemu kwotę 5 tys. złotych rekompensaty za przewlekłość.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego