Ofiary molestowania potrzebują czasu i wsparcia - Lewica szykuje zmiany kodeksu karnego

Poszkodowani przez seksualnego napastnika w dzieciństwie dziś jako dorośli ludzie walczą o swoje. Prawo nie powinno im w tym przeszkadzać. Powiedzmy więcej: winno ich wspierać

Publikacja: 23.11.2022 21:17

Posłanka Katarzyna Kotula

Posłanka Katarzyna Kotula

Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłanka Katarzyna Kotula opowiedziała publicznie, jak jako nastolatka była napastowana seksualnie przez obecnego szefa Polskiego Związku Tenisowego Mirosława Skrzypczyńskiego. Była dzieckiem, które chciało trenować tenis. Na jej drodze stanął trener. Z pasji do tenisa niewiele zostało.

To wyznanie spowodowało lawinę poparcia dla niej samej i innych ofiar, ale sprawa jest raczej przedawniona – chyba żeby znalazły się dowody, że czyny trenera miały charakter ciągły przez wiele lat. Wielu zastanawia się, co musi się wydarzyć, by ofiary takich czynów mogły czuć, że mają wsparcie? Różnie z tym bywa. Dziś przestępstwa seksualne wobec małoletniego do 15. roku życia przedawniają się, kiedy ofiara skończy 30 lat. Oznacza to, że jeśli ktoś był molestowany w dzieciństwie, to jego oprawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej jeszcze przez najwyżej 30 lat – czasem jedynie 15. To za mało – twierdzą prawnicy oraz stowarzyszenia wspierające ofiary. O tym, że życie rządzi się swoimi prawami, świadczy zdarzenie sprzed kilku dni. Wielu oprawcom ich niegodne czyny, ze względu na przepisy, mogą ujść płazem, a to budzi społeczny sprzeciw.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach