W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy zmieniającej ustawę o grach hazardowych. Celem projektu jest z jednej strony m.in. zmniejszenie szarej strefy w grach hazardowych oraz liberalizacja ustawowych regulacji dotyczących gry w pokera, z drugiej zaś zaostrzenie sankcji grożących za naruszenie przepisów, w tym w zakresie możliwości nakładania kar pieniężnych na członków zarządów spółek.
Loteria a konkurs
Ustawa tylko z pozoru dotyczy wyłącznie przedsiębiorców operujących w branży gier hazardowych. Z jej postanowieniami powinni być zaznajomieni wszyscy przedsiębiorcy, którzy organizują wszelkiego rodzaju konkursy (np. w celach promocyjnych).
Bardzo istotną kwestią jest odróżnienie konkursu od loterii. Organizacja tego pierwszego nie podlega reżimowi ustawy. Podstawową cechą odróżniającą konkurs od loterii jest brak elementu losowości przy wyborze zwycięzcy, rozumianego jako uzależnienie wyniku gry od przypadku, bez względu na to na jakim etapie gry ta przypadkowość ma miejsce i jaka jest waga tego przypadku. Zarówno sam mechanizm wyłaniania zwycięzców, jak i sposób rozdzielania nagród nie mogą zawierać elementu losowości, gdyż stwarzają ryzyko zakwalifikowania przedsięwzięcia jako podlegającego ustawie. Dla kwalifikacji danej gry jako losowej bez znaczenia pozostaje nazwa nadana przedsięwzięciu przez organizatora (np. konkurs lub quiz).
W wyniku kontroli przeprowadzanych przez izby celne dość często się ustala, że przedsiębiorcy organizujący konkursy nieświadomie naruszali przepisy ustawy o grach hazardowych. Okazywało się bowiem, że konkurs, z uwagi na np. losowy charakter wyłaniania zwycięzców, był kwalifikowany jako loteria, której organizacja wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiedniego zezwolenia. W konsekwencji przedsiębiorcy, jak i ich klienci, ponosili negatywne konsekwencje, w tym również wizerunkowe (występowały np. sytuacje nakładania przez izby celne kar pieniężnych na nieświadomych uczestników konkursów organizowanych przez np. bank, z tytułu uczestnictwa w loterii bez wymaganego zezwolenia).
Również w internecie
Obecnie przepisy zakazują też urządzania i uczestniczenia w grach hazardowych przez internet. Przepisy te nie przystawały do rzeczywistości, więc pomimo ustawowego zakazu w praktyce organy administracyjne dopuszczały częściowe organizowanie np. loterii promocyjnych za pośrednictwem internetu. Nowelizacja ma na celu usunięcie tych rozbieżności, natomiast organizacja gier hazardowych w internecie, poza loteriami promocyjnymi oraz zakładami wzajemnymi, objęta zostanie monopolem państwa.