Obecnie pod pewnymi warunkami możliwe jest zaparkowanie samochodu na chodniku - kołami jednego boku lub osi samochodu nieprzekraczającego masy 2,5 tony, w danym miejscu nie ma również znaków wykluczających takie zatrzymanie lub postój, a pieszy muszą mieć zapewnione co najmniej 1,5 metra szerokości chodnika do poruszania się. Możliwe jest również zaparkowanie "mniejszych pojazdów" takich jak motocykl, motorower czy wózek rowerowy.
Po 21 września parkowanie na chodnikach stanie się całkiem nielegalne. Wynika to z nowej definicji chodnika umieszczonej w opublikowanej ustawie -
część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch;
Zgodnie z tym na chodniku dopuszczony jest jedynie ruch pieszych. Warto zwrócić uwagę, że żaden inny pojazd, taki jak rower lub hulajnoga elektryczna również nie będzie mógł poruszać się po chodniku. Nie wiadomo jednak jak będą intepretowane osoby, które będą jedynie prowadzić tego typu pojazd po chodzniku.
Czytaj więcej
Brak możliwości zakupu tańszego abonamentu na parkowanie samochodu przez adwokata będącego partnerem w kancelarii jest w oczywisty sposób dyskryminujące - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.