Kierowcy pomiędzy 18 a 24 rokiem życia od lat stanowią grupę z najwyższym wskaźnikiem wypadków na 10 tys. populacji. Brak doświadczenia, zbytnia pewność siebie i wiele ryzykownych zachowań świeżo upieczonych kierowców może często prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Najniebezpieczniejsze to przekraczanie prędkości, nieodpowiednie korzystanie z telefonu w czasie jazdy, niezapinanie pasów bezpieczeństwa, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub niektórych leków czy też kierowanie w stanie zmęczenia. Kierowcy w wieku 18–24 są bardziej do nich skłonni niż starsi.
Młodzi kierowcy wciąż jeżdżą za szybko. Z policyjnego raportu wynika, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było w w 2021 r. przyczyną ponad 38 proc. wypadków spowodowanych przez kierujących w wieku 18–24 lat.
Osoby, które dopiero co zdobyły uprawnienia do kierowania, nie potrafią jeszcze przewidywać zagrożeń. Często więc mogą jeździć mniej ostrożnie i gorzej radzić sobie w trudnych warunkach. Dlatego jeśli od niedawna posiadamy prawo jazdy, nie przeceniajmy swoich umiejętności i nie lekceważmy zwłaszcza ograniczeń prędkości. Przestrzeganie przepisów to podstawa.
Czytaj więcej
Przyszli młodzi kierowcy będą się uczyć prowadzić auto z rodzicami lub opiekunami. To jedyna droga do profesjonalizmu – twierdzą eksperci. Rząd stawia na takie zmiany.