Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) zostanie przekuty w rozwiązanie systemowe. Do końca marca powstanie projekt ustawy w tej sprawie – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., obejmie kompleksowym leczeniem wszystkich pacjentów z rozpoznaniem nowotworu. Dotąd na specjalne warunki mogli liczyć tylko leczeni w ośrodkach biorących udział w trwającym od lutego 2018 r. pilotażu KSO w Dolnośląskim i Świętokrzyskim Centrum Onkologii (potem dołączyły do nich Podlaskie Centrum Onkologii oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku). Jak zapowiedział minister, wszyscy pacjenci będą mogli umawiać wizyty i zmieniać ich terminy przez telefon, a przez system poprowadzi ich koordynator leczenia onkologicznego, który nie tylko wytłumaczy kolejne etapy walki z rakiem, ale też wskaże, w jakie miejsce i w jakim terminie mają się udać.
Czytaj także: Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej pozytywnie wpłynął na jakość badań histopatologicznych
Jak mówił minister, koordynator przeprowadzi pacjenta przez diagnostykę, konsylium, które zdecyduje o metodzie leczenia, przez proces terapeutyczny, a także rehabilitację ponowotworową, która ma się stać integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego. Koordynator będzie miał pod opieką maksimum 40 pacjentów, tak by mógł poświęcić każdemu wystarczającą ilość czasu.
Każde rozpoznanie choroby będzie konsultowane przez wojewódzki ośrodek referencyjny, który weźmie na siebie ciężar koordynacji.