Maturzyści pożegnają szkołę online

Nie mieli studniówki, nie będą mieli uroczystej akademii – w piątek maturzyści zakończą naukę.

Aktualizacja: 29.04.2021 06:25 Publikacja: 28.04.2021 15:52

Maturzyści pożegnają szkołę online

Maturzyści pożegnają szkołę online

Foto: AdobeStock

W piątek kolejny rocznik pożegna online swoje technika i licea. Bez tradycyjnej akademii, bez wręczenia nagród i dyplomów dla najlepszych.

– W naszej szkole nauczyciele nagrali dla uczniów teledysk. To musi zastąpić tradycyjne zakończenie roku – mówi Dorota Klucznik, pełniąca obowiązki dyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach.

Odbiór świadectwa

Okazuje się jednak, że abiturienci choć na chwilę powinni pojawić się w szkole. Przez internet można się bowiem pożegnać, ale nie da się odebrać świadectwa. Te – jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki – w obecnym stanie prawnym mogą być wydawane wyłącznie w postaci papierowego dokumentu. Każda inna forma będzie jedynie informacją o ukończeniu danej szkoły i otrzymanych ocenach z poszczególnych przedmiotów.

Czytaj także: Zakończenie roku dla maturzystów już w piątek. Jak się odbędzie?

Przepisy nie precyzują trybu ani terminu wydawania i odbierania świadectw. W prowadzonej przez szkołę ewidencji wydanych świadectw ukończenia szkoły odnotowywana jest natomiast data odbioru dokumentu, a pełnoletni absolwent potwierdza ten fakt swoim podpisem.

– Biorąc pod uwagę obecną sytuację, dyrektor szkoły powinien określić tryb i terminy odbioru świadectw przez abiturientów według indywidualnego harmonogramu ustalonego dla poszczególnego ucznia w szkole, w klasie. Abiturienci mogą je odbierać indywidualnie lub w małych grupach z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemicznego – mówi Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

– Nie możemy narażać uczniów na zakażenie. Mają przyjść zdrowi na maturę. Dlatego wejście będzie z jednej strony budynku, wyjście z drugiej. Uczniom każdej klasy wyznaczono też inne godziny, w których mogą zgłosić się po dokumenty. To nie tylko świadectwo ukończenia szkoły, ale też karta zdrowia ucznia czy świadectwo ukończenia gimnazjum – mówi Dorota Klucznik. Ale zaznacza też, że nic się nie stanie, jeśli uczniowie odbiorą świadectwa później. Dokumenty nie będą w tej chwili niezbędne. Rekrutacja na studia zaczyna się później. A szkoły wyższe i tak wymagają świadectwa dojrzałości, czyli dokumentu wydawanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną prezentującego wyniki egzaminów maturalnych.

Mniejsze wymagania

Uczniowie kończący trwające trzy lata liceum prawie połowę czasu uczyli się online. Na tryb zdalny przeszli w marcu w drugiej klasie. Większość trzeciej klasy uczyli się z domu.

W tym roku, ze względu na trudności z nauką podczas pandemii, matura ma być łatwiejsza. Ministerstwo Edukacji i Nauki zniosło m.in. obowiązek przystąpienia do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Taką zmianę wprowadziła grudniowa nowelizacja rozporządzenia ministra w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z Covid-19. Okazuje się jednak, że maturzyści, którym zależy na dostaniu się na oblegane kierunki i prestiżowe uczelnie, często i tak będą musieli zdawać dodatkowe przedmioty.

– Wymagania dla kandydatów na studia w zbliżającej się rekrutacji nie zostaną obniżone. Na Uniwersytecie Jagiellońskim już od kilku lat podczas procesu rekrutacji bierzemy pod uwagę wyłącznie wyniki z matury rozszerzonej – mówi Adrian Ochalik, rzecznik prasowy UJ.

Tegoroczni maturzyści nie będą jednak musieli zdawać egzaminów ustnych. W arkuszach egzaminacyjnych będzie mniej zadań, niż było w roku 2019, ale czas na ich rozwiązanie pozostanie taki sam jak dotychczas.

Okrojony został materiał. Przykładowo na egzaminie z matematyki nie będzie dowodów geometrycznych, a wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i stereometrii będą sprawdzane w ograniczonym zakresie. Na języku obcym będzie wymagany poziom A2. Na egzaminie z języka polskiego uczeń będzie mógł wybrać temat wypracowania spośród dwóch: rozprawki albo opowiadania. Wystarczy, że odniesie się w nim do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

Matury rozpoczną się od razu po majówce – we wtorek 4 maja.

271 tys. uczniów zakończy w tym tygodniu naukę w technikum lub liceum

842 egzaminy ustne odbędą się w czasie matury. Są wymagane na zagranicznych uczelniach

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku