Resort zdrowia chce mieć kontrolę nad laboratoriami wykonującymi badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2, również tymi komercyjnymi. I w projekcie rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego laboratorium Covid precyzuje zasady testowania, dokumentowania i kontroli. Uściśla też, w jaki sprzęt i aparaturę medyczną ma być wyposażona jednostka wpisana do wykazu laboratoriów Covid.
Żeby znaleźć się w rejestrze, laboratorium będzie musiało spełnić wiele kryteriów. Próbki badań laboratoryjnych w diagnostyce SARS-CoV-2 zweryfikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH), a jeśli weryfikacja przebiegnie niepomyślnie, laboratorium zaś nie wdroży działań naprawczych, zostanie wykreślone z wykazu laboratoriów Covid. Ponowny wpis będzie mogło uzyskać dopiero po trzech miesiącach od wykreślenia i po pozytywnej weryfikacji przez NIZP-PZH.
Czytaj także:
Koronawirus: leczenie nieubezpieczonych, testy, kwarantanna
Projekt przewiduje również, że badania komercyjne, w tym finansowane przez pracodawców, mogą stanowić najwyżej 30 proc. wszystkich wykonywanych w laboratorium Covid. Priorytet mają bowiem te finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 oraz z budżetu państwa.