Komercyjne testy na koronawirusa - projekt rozporządzenia ministra zdrowia

Komercyjne badania na koronawirusa nie mogą stanowić więcej niż 30 proc. wykonywanych w laboratorium – przewiduje projekt rozporządzenia.

Publikacja: 11.05.2020 07:34

Komercyjne testy na koronawirusa - projekt rozporządzenia ministra zdrowia

Foto: Adobe Stock

Resort zdrowia chce mieć kontrolę nad laboratoriami wykonującymi badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2, również tymi komercyjnymi. I w projekcie rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego laboratorium Covid precyzuje zasady testowania, dokumentowania i kontroli. Uściśla też, w jaki sprzęt i aparaturę medyczną ma być wyposażona jednostka wpisana do wykazu laboratoriów Covid.

Żeby znaleźć się w rejestrze, laboratorium będzie musiało spełnić wiele kryteriów. Próbki badań laboratoryjnych w diagnostyce SARS-CoV-2 zweryfikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH), a jeśli weryfikacja przebiegnie niepomyślnie, laboratorium zaś nie wdroży działań naprawczych, zostanie wykreślone z wykazu laboratoriów Covid. Ponowny wpis będzie mogło uzyskać dopiero po trzech miesiącach od wykreślenia i po pozytywnej weryfikacji przez NIZP-PZH.

Czytaj także:

Koronawirus: leczenie nieubezpieczonych, testy, kwarantanna

Projekt przewiduje również, że badania komercyjne, w tym finansowane przez pracodawców, mogą stanowić najwyżej 30 proc. wszystkich wykonywanych w laboratorium Covid. Priorytet mają bowiem te finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 oraz z budżetu państwa.

Badań na zasadach komercyjnych nie wolno będzie wykonywać u osób przechodzących kwarantannę, pozostających w izolacji albo izolacji domowej, objętych nadzorem epidemiologicznym, a także pacjentów z objawami, które wskazują na możliwość zakażenia koronawirusem. Jeśli natomiast dostępność do testów będzie ograniczona, laboratorium będzie miało obowiązek wykonać w pierwszej kolejności badania finansowane ze środków publicznych.

Dane zakażonych laboratorium przekaże do Krajowego Rejestru Pacjentów Covid-19, a informację o dodatnim wyniku testu na obecność wirusa przekaże niezwłocznie wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Zdaniem prof. Andrzeja Marszałka, konsultanta krajowego w dziedzinie patomorfologii, który od lat walczy o wprowadzenie standardów i państwowych certyfikatów dla zakładów patologii, rozporządzenie pozwoli resortowi zdrowia nadzorować narzędzia do walki z epidemią:

– Państwo chce mieć pewność, że laboratorium spełnia podstawowe standardy, a wyniki wykonywanych w nich badań są wiarygodne. Limit badań komercyjnych ma, z kolei, zapobiec przekształcaniu laboratoriów, często utworzonych i kontrolowanych za pieniądze Ministerstwa Zdrowia, w maszynkę do testów komercyjnych – uważa prof. Andrzej Marszałek, który chwali projekt regulacji.

Etap legislacyjny: uzgodnienia

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku