Refundacja - pacjenci powinni kontrolować wydatki NFZ

Organizacje pacjentów powinny brać udział w procedurze refundacyjnej bo kontrolują w ten sposób wydatki NFZ.

Publikacja: 14.09.2015 17:52

Refundacja - pacjenci powinni kontrolować wydatki NFZ

Foto: 123RF

Stowarzyszenia pacjenckie już wkrótce będą mogły współdecydować, które leki trafią na listę refundacyjną. Obecnie decyduje o tym tylko minister zdrowia wespół z firmami farmaceutycznymi.

Te zmiany mogą być efektem wyroku jaki zapadł przed kilkoma tygodniami przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie (sygn.akt. VI SA/Wa 3788/14 ).

Notoryczne odmowy

Sprawa dotyczyła Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry'ego. Pacjenci zwrócili się do ministra zdrowia o to, aby ten dopuścił ich do udziału w postępowaniu refundacyjnym, w którym podejmował decyzję o tym czy NFZ zrefunduje lek Fabrazyme. Gdy urzędnicy dwa razy odmówili pacjentom ci ostatni odwołali się od decyzji administracyjnej do WSA.

Chorzy podnieśli, że współdecydowanie o refundacji leku jest uzasadnione celami statutowymi ich organizacji oraz przemawia za tym interes społeczny. Ich zdaniem mogliby pomóc w ocenienie czy dany farmaceutyk powinien być refundowany analizując jego skuteczność i możliwości płatnicze państwa.

W odpowiedzi na skargę minister zdrowia uzasadniał zaś, że członkowie stowarzyszenia chcą brać udział w postępowaniu refundacyjnym dlatego, że chcą zaspokoić swoje indywidualne interesy dotyczące leku Fabrazyme.

Dla WSA argumentacja urzędników okazała się jednak nie wystarczająca. Uwzględnił skargę pacjentów. Skład orzekający uznał, iż słusznie chorzy powołali powołała się na art. 31 kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym organizacja społeczna może żądać dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu administracyjnym jeśli jest to uzasadnione jej celami statutowymi.

Jednocześnie sędziowie w uzasadnieniu podkreślili, iż członkowie stowarzyszenia mają wiedzę o skuteczności leków przydatną dla toczącego się postępowania o objęciu leku refundacją. Sąd też wyraźnie zaznaczył, że udział pacjentów w postępowaniu byłby rodzajem kontroli społecznej nad postępowaniem refundacyjnym

-Całe szczęście, iż postępowania refundacyjne będą objęte kontrolą społeczną bo widać wyraźnie, że polityka lekowa ministerstwa poniosła klęskę. Chociażby przez to, że leki wyjeżdżają za granicę i są niedostępne w aptekach- mówi adwokat Bartłomiej Kuchta, pełnomocnik stowarzyszenia.

Tajemnica firmy

Jak zaznaczają prawnicy z formalnego punktu widzenia nie będzie problemu by dopuścić pacjentów do udziału w procedurze refundacyjnej bo ustawa refundacyjna tego nie zabrania. Problemy mogą się pojawić na innym polu

-W postępowaniu refundacyjnym są omawiane informacje, które są tajemnicą przedsiębiorstwa. Dlatego osoby trzecie nie powinny mieć do nich dostępu. Lepiej aby kontrola społeczna pacjentów odbywała się - tak jak teraz- na etapie postępowania sądowego- zauważa adwokat Katarzyna Czyżewska.

Z tych właśnie względów minister odmawiał też pacjentom udziału w postępowaniu

- Jeszcze nie wiem czy będziemy wnosić skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uważam natomiast, że udział organizacji społecznych jest bardzo potrzebny w postępowaniu refundacyjnym, ale jest to utrudnione ze względy na negocjacje jakie toczą się między ministrem zdrowia a firmami farmaceutycznymi. Na stole negocjacyjnym leżą bowiem dokumenty firm objęte tajemnicą przedsiębiorstwa- mówi Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia.

Tymczasem śladem osób cierpiących na chorobę Fabry'ego chce pójść Fundacja Osób Chorych na Parkinsona. Ta chce się włączyć we wszystkie toczące się w ministerstwie postępowania dotyczące objęcia refundacją leków na zaawansowaną postać schorzenia.

Ewa Borek - prezes Fundacji My Pacjenci

Organizacje społeczne, pacjenckie powinny mieć wpływ na to, które leki trafiają na listę refundacyjną, bo mają do tego społeczny mandat. Skoro pacjenci dopłacają do leków refundowanych, a państwo finansuje im od 60 do 80 proc. ceny leku, to powinni mieć wpływ, na jakie leki wykładają pieniądze. Muszą mieć swoich przedstawicieli w Komisji Ekonomicznej działającej przy ministrze zdrowia, która negocjuje ceny leków z firmami farmaceutycznymi.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie