Powódź w Polsce. Rząd Donalda Tuska wprowadza stan klęski żywiołowej. Jest rozporządzenie

Rada Ministrów zdecydowała o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na terenach objętych powodzią. Stan klęski żywiołowej oznacza konieczność ewakuacji, a także ograniczenia w przemieszczaniu się na obszarach objętych tym reżimem.

Publikacja: 16.09.2024 11:27

Premier Donald Tusk i minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tom

Premier Donald Tusk i minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Głuchołazach

Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Z opisu projektu rozporządzenia wynika, że stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na obszarze wybranych powiatów, miast na prawach powiatów i gminy na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego (na podstawie rekomendacji wojewodów po posiedzeniach odpowiednich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego), na maksymalny możliwy termin 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

Rząd: stwierdzono zagrożenie dla życia i zdrowia dużej liczby osób

Rząd argumentuje, iż „stwierdzono zagrożenie dla życia i zdrowia dużej liczby osób, występowanie uszkodzeń i zniszczeń w mieniu w wielkich rozmiarach, wystąpienie utrudnień bytowych dla mieszkańców objętych skutkami zagrożenia, a także zagrożenie dla środowiska naturalnego". Dodano, że "wystąpiły problemy związane z ewakuacją ludności, zapewnieniem dostępu do energii elektrycznej, wody pitnej oraz żywności, a także dostępem do podstawowych potrzeb bytowych. Niezbędne stało się zastosowanie nadzwyczajnych środków".

Stan klęski żywiołowej to m.in. przymusowa ewakuacja

Nowy reżim daje więcej władzy w ręce wyznaczonego ministra, odpowiedzialnego za koordynację działań antypowodziowych. Może on wydawać wiążące polecenia organom administracji rządowej i samorządom. W przypadku odmowy wykonania takiego polecenia przez organ administracji rządowej minister informuje o tym premiera. Jeśli odmówi organ samorządu terytorialnego – wtedy można zawiesić kompetencje takiego organu i wyznaczyć zamiast niego pełnomocnika z ramienia rządu.

Na obszarach objętych stanem klęski żywiołowej będą obowiązywały następujące rodzaje ograniczeń swobód obywatelskich:

  • obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;
  • nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;
  • nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
  • nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się.

Zakazy i nakładanie obowiązków dotyczących konkretnych obszarów czy miejsc mają być zarządzane przez właściwego wojewodę. Odmowa zastosowania się do tych ograniczeń podlega karze aresztu lub grzywny.

Jak zaznacza rząd w uzasadnieniu rozporządzenia, reżim stanu klęski żywiołowej ma przede wszystkim ułatwić prowadzenie działań ratowniczych, usprawnić przemieszczanie się pojazdów niosących pomoc, a także usprawnić współdziałanie organów państwa.

W praktyce ten reżim oznacza, że można nakazać np. ewakuację z określonego terenu czy zakazać poruszania się prywatnymi samochodami. Naruszenie takich zarządzeń będzie przestępstwem. To istotna różnica w stosunku do sytuacji sprzed wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, gdy straż pożarna lub policja mogła jedynie apelować o ewakuację do osób zamieszkałych na danym terenie.

Premier Donald Tusk podczas poniedziałkowego oświadczenia dla mediów podkreślił, że nakazy wynikające z wprowadzenia stanu klęski żywiołowej mają być stosowane powściągliwie.

Stan klęski żywiołowej – lista powiatów

W poniedziałek popołudniu w Dzienniku Ustaw ukazał się pełny tekst rozporządzenia Rady Ministrów (poz. 1365). Wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, czyli już obowiązuje.

Oto lista powiatów objętych stanem klęski żywiołowej:

  • województwo dolnośląskie – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;
  • województwo opolskie – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
  • województwo śląskie – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

Premier Donald Tusk powiedział podczas oświadczenia dla mediów, że "w ostatniej chwili" do listy musiał zostać dodany powiat lwówecki. Zadeklarował, że rząd będzie reagował w trybie obiegowym, jeżeli powiat czy gmina będzie potrzebować rozstrzygnięcia na temat wpisania na listę objętych stanem klęski żywiołowej. - Będziemy na bieżąco informować, jakie powiaty czy gminy trafiają na listę - zadeklarował.

Czytaj więcej

Pilny komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości w związku z powodzią

Powódź 2024. Co oznacza wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Stan klęski żywiołowej jest jednym ze stanów nadzwyczajnych przewidzianych w Konstytucji. W trakcie ich obowiązywania ani w 30 dni po ich zakończeniu nie można urządzać wyborów do parlamentu ani prezydenckich. Nie jest też możliwe w tym czasie urządzanie ogólnokrajowego referendum.

Rząd, wydając w poniedziałek rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej wykorzystał tylko niektóre możliwości ograniczenia praw obywatelskich z szerokiego wachlarza środków, jakie przewiduje ustawa o stanie klęski żywiołowej. Pozwala ona np. na zajęcie mienia ruchomego i nieruchomości na cele zwalczania powodzi, zakazie lub nakazie prowadzenia określonego rodzaju działalności gospodarczej, urzędową regulację cen czy reglamentację sprzedaży niektórych towarów.

Czytaj więcej

Powódź 2024. Jak państwo może pomóc poszkodowanym przez wielką wodę?
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?