- Od kiedy to Trybunał Konstytucyjny może decydować o tym, czy władze spółki prawa handlowego mogą lub nie mogą być odwołane? Bo taki jest sens wydanego w ostatni czwartek postanowienia TK w sprawie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
- Trybunał wydał zabezpieczenie zobowiązujące Skarb Państwa reprezentowany przez ministra kultury do powstrzymania się od konkretnych działań wobec spółek TVP i PR. Jednak w tym dokumencie wydanym w budynku przy warszawskiej Alei Szucha widzę zupełnie podstawowe wady formalne. Został on wydany w związku z wnioskiem grupy posłów PiS, dotyczącym zgodności przepisów kodeksu spółek handlowych z Konstytucją. Rzeczywiście, Trybunał Konstytucyjny może w zupełnie wyjątkowych przypadkach wydać postanowienia o zabezpieczeniu w celu zatrzymania skutków prawnych, ale dotyczy to sytuacji wniesienia skargi konstytucyjnej po wyczerpaniu drogi sądowej przed sądami powszechnymi. Jednak w tym przypadku nie było podstawy do wydania takiego orzeczenia, bo wniosek posłów dotyczył dokonania interpretacji prawa w tzw. wyroku interpretacyjnym i nie miał związku z żadnymi toczącymi się postępowaniami.
- Czy ten dokument może wiązać ministra kultury, gdyby ten chciał wykorzystać swoje uprawnienia jako reprezentant Skarbu Państwa i odwołać zarządy spółek publicznego radia i telewizji?
- Procedura wydawania postanowienia o zabezpieczeniu przez TK opiera się na Kodeksie postępowania cywilnego, w tym na jego art. 755 . Ten pozwala sądom na wydawanie postanowień wiążących jedynie strony postępowania i nikogo więcej. Jeżeli z wnioskiem do TK występują posłowie, to stroną są oni, Sejm jako taki, a także Prokurator Generalny. Stroną nie jest Skarb Państwa, a to on jest właścicielem spółek o których rozmawiamy. Co więcej, Skarb Państwa powinien być tutaj traktowany jak każda inna osoba prawna, a na osoby, które nie mają statusu strony, nie można rozciągać skutków nakazów i zakazów wydanych przez sądy. To podstawowa zasada polskiego porządku publicznego.
Czytaj więcej
Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie o zabezpieczeniu w sprawie dotyczącej mediów publicznych. Decyzja zobowiązuje Skarb Państwa do powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji i dokonywania zmiany w ich zarządach. Wniosek został złożony przez grupę posłów PiS.