UOKiK dostatecznie chroni prawa rolników. Kodeks rolny niepotrzebny?

Projektowany kodeks rolny zawiera wiele przepisów, które mają pomóc producentom rolnym w uzyskaniu zapłaty za towary. Zdaniem ekspertów obecne regulacje wystarczają.

Publikacja: 22.02.2023 03:00

UOKiK dostatecznie chroni prawa rolników. Kodeks rolny niepotrzebny?

Foto: Adobe Stock

Przygotowywany przez parlamentarny zespół projekt kodeksu rolnego przewiduje m.in. utworzenie odrębnego funduszu udzielającego wsparcia rolnikom, którzy nie otrzymali zapłaty za towary od kontrahentów. Ponadto proponowane są ograniczenia egzekucji z wynagrodzenia za produkty rolne. Ma też zostać powołany rzecznik praw rolników, który ma m.in. „czuwać nad przestrzeganiem zasad uczciwej konkurencji i uczciwych praktyk handlowych w stosunku do rolników i inicjowaniem na rzecz rolników postępowań w tym zakresie”.

Takie uprawnienia już dziś ma Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na mocy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej.

– Obowiązuje już kilka lat, a w 2022 r. została gruntownie znowelizowana, głównie pod kątem dostosowania do przepisów unijnych, ale i doprecyzowania, co jest praktyką zakazaną – mówi Aleksandra Dziurkowska, radczyni prawna z WKB Lawyers. – Aparat państwowy ma więc odpowiednie instrumenty do monitorowania, a nawet ingerowania w rynek; są one wystarczające i spójne z rozwiązaniami unijnymi – dodaje.

Za łamanie przepisów ustawy grozi kara do 3 proc. obrotu, dlatego – jak mówi ekspertka – sieci i producenci coraz bardziej zwracają uwagę, by umowy były z nią zgodne.

Także Bernadeta Kasztelan-Świetlik, radczyni prawna z kancelarii Gessel, uważa, że efektywność w tych sprawach prezesa UOKiK jest wystarczająca. Dodaje także, że rolnik, jako przedsiębiorca, może się zwrócić do rzecznika MŚP.

– Boję się, że utworzenie nowego rzecznika okaże się sztuką dla sztuki, chyba że nowy rzecznik przejmie dotychczasowe uprawnienia przysługujące w tym zakresie prezesowi UOKiK. Skuteczność ochrony nie zależy od liczby urzędów zajmujących się daną kwestią, ale od efektywności ich działania – mówi mec. Kasztelan Świetlik.

– Liczę, że nasza aktywność w tych dziedzinach gospodarki zmieni świadomość tych, którzy widząc kierunki naszych postępowań, zrewidują swoje polityki handlowe – mówi z kolei prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Czytaj więcej

Kodeks rolny: potrzeba pogłębionej dyskusji
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku