Badanie RPO to "„Doświadczenie molestowania wśród studentów i studentek, było ono skierowane wobec studentów oraz doktorantów. Zgodnie z nim 63,3 proc. ankietowanych przyznało, że w ciągu całego życia doświadczyło molestowania.
Badanie Helsińskiej Fundacji Praw człowieka swoim raporcie z 2019 roku wskazało natomiast, że jedynie nieliczna część uczelni wyższych biorących udział w badaniu prowadzi rejestr zgłoszeń przypadków molestowania oraz utworzyło osobne procedury i organy prowadzące poświęcone takim wydarzeniom.
Badanie w zakresie molestowania seksualnego na uczelniach wyższych przeprowadziła obecnie Akademia Równości, projekt współorganizowany przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego oraz ELSA Poland. Badanie dotyczyło studiująych na trzech uniwersytetach - UJ, UW oraz UWr. W badaniu wzięły udział 1052 osoby, z których 117 zgłosiło, że doświadczyły molestowania seksualnego, a 194 miały być świadkami takich sytuacji. Przy czym każda z uczelni zgłosiła mniej niż 10 zgłoszeń w ciągu ostatnich dwóch lat akademickich.
Czytaj więcej
Studentka miała prawo przedstawić skargę na zachowania profesora i działała w obronie swojego chr...
Większość oficjalnych zgłoszeń jak i doświadczeń ankietowanych dotyczyło relacji osoba studiująca - pracownik naukowy, w której to pracownik uczelni był sprawcą niepożądanych zachowań. Najwięcej doświadczeń odnosiło do sprośnych aluzji oraz żartów, drugim najczęstszym zachowaniem były aluzje o nieprzydatności do studiowania na danym kierunku studiów ze względu na płęć studiującego. Jedynie 9 proc. badanych, którzy doświadczyli molestoania zgłosili tę sytuację do organów uczelni - ankietowani tłumaczyli to brakiem zaufania do uczelni, strach przed ujawnieniem ich danych, a w skutek tego możliwego oswetu. Respondenci wskazywali rownież, że sprawy są "zamiatane pod dywan", a zgłaszanie ich nie daje efektów.