Pacjenci otworzą własne internetowe konta IKP

Ministerstwo Zdrowia obiecuje obywatelom, że w końcu tego roku udostępni im elektroniczne historie leczenia w prywatnej i publicznej służbie zdrowia.

Publikacja: 28.05.2014 09:29

Pacjenci otworzą własne internetowe konta IKP

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski

Pod koniec roku resort zdrowia zamierza uruchomić internetowe konta pacjenta (IKP). Taką deklarację złożył na wczorajszej konferencji prasowej Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (ministerialna agenda).

Ma to być kolejny etap realizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Ta przewiduje, że pacjent i jego lekarz dostaną dostęp do historii choroby online. IKP to indywidualny, elektroniczny profil każdego pacjenta. Będzie bezpłatną aplikacją. Chory dostanie dostęp do informacji o swoich świadczeniach medycznych zarówno finansowanych przez NFZ, jak i o prywatnych wizytach.

W IKP będzie też informacja o receptach wystawionych przez lekarza, skierowaniach czy zleceniach. Pod warunkiem że przygotował je elektronicznie.

Pacjent będzie mógł uruchomić sobie IKP zdalnie przez internet za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego. Osoby niedysponujące nim, a takich jest większość, będą musiały wypełnić formularz ściągany ze strony internetowej. Zawnioskują w nim o uruchomienie konta. Z wnioskiem trzeba będzie pójść do jednostki resortowej, a tam urzędnicy zweryfikują tożsamość i uruchomią konto. CSIOZ wskaże miejsca składania wniosków.

Wiele kontrowersji budzi kwestia ochrony danych osobowych zawartych w internetowych kontach pacjenta. A są to m.in. informacje o grupie krwi, alergiach czy przebytych chorobach. Dyrektor Kędzierski zapewniał jednak wczoraj, że nie ma ryzyka, iż wyciekną.

– To pacjent zadecyduje, komu pokaże dane. Przed pójściem do lekarza będzie mógł dzień wcześniej zaznaczyć w IKP, jaki zakres danych i jakiemu lekarzowi udostępnia – tłumaczył dyrektor Kędzierski.

A jeśli pacjent zapomni? Podczas wizyty medyk zasygnalizuje w elektronicznym systemie, iż chce zobaczyć określone informacje o pacjencie. Ten dostanie z systemu esemesa na komórkę. Będzie w nim hasło dostępu. Poda je następnie lekarzowi, a ten otrzyma wgląd do danych.

Przedstawiciele CSIOZ przedstawiali wczoraj także inne zalety indywidualnych kont. Pacjenci będą mogli dzięki nim sprawdzać kolejki do lekarzy. Co więcej, dostaną możliwość samodzielnego wprowadzania informacji do IKP np. o pomiarach ciśnienia.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej