Polskie firmy branżowe skierowały pismo do Ministerstwa Zdrowia popierające pilne wprowadzenie zakazu sprzedaży e-papierosów i płynów zawierających nikotynę osobom niepełnoletnim.

- E-papierosy są używką nikotynową nowej generacji. Odbiorcami naszych produktów i adresatami naszych działań marketingowych są dorośli konsumenci wyrobów tytoniowych, a nie dzieci. Dlatego od wielu lat w setkach sklepów i punktów specjalistycznych konsekwentnie przestrzegamy dobrowolnego zakazu sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim – mówi Jerzy Jurczyński, rzecznik prasowy sieci sprzedaży papierosów elektronicznych eSmoking World. Branżowy eSmoking Institute opracował ranking najpopularniejszych używek wśród młodzieży polskich szkół ponadgimnazjalnych.

Jak wynika z niezależnych badań Roswell Park Cancer Institute, papierosy elektroniczne może używać 30% uczniów polskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy przyznali się w przeprowadzonych ankietach, że w ciągu minionych 30 dni przed badaniem przynajmniej jeden raz użyli e-papierosa. Nowa używka jest jednak mniej popularna wśród młodzieży od papierosów tradycyjnych, do których palenia przyznaje się aż 42% uczniów. 21% uczniów pali tradycyjne papierosy regularnie, a 21% przyznaje, że pali papierosy okazjonalnie.

Choć zjawisko palenia tytoniu przez uczniów występuje w 92,4% polskich szkół ponadgimnazjalnych, najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży szkolnej szkół ponadgimnazjalnych są jednak napoje alkoholowe. Jak wynika z badania Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie 72% uczniów przynajmniej raz piło piwo, 68% – wódkę i inne mocne alkohole, a 35% – wino.

Co najmniej raz w ciągu miesiąca przed badaniem upiło się aż 44% uczniów, a odsetek młodych ludzi, którym zdarzyło się to co najmniej trzykrotnie, wyniósł aż 11%. Jak ostrzegają specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, upijanie się młodych osób - oprócz objawów związanych z zatruciem alkoholem – generuje dodatkowe problemy, takie jak trudności w nauce, skłonność do bójek, przemoc, incydenty kryminalne, przygodne kontakty seksualne, problemy rodzinne i społeczne, wypadki prowadzące do urazów, a nawet zgonów.