Szef adwokatury, Przemysław Rosati: Prokurator krajowy to Dariusz Korneluk

- Funkcję prokuratora krajowego efektywnie wykonuje Dariusz Korneluk. Jeśli zwracam się do prokuratora krajowego, to do niego kieruję korespondencję - mówił we wtorek rano w TVN24 adwokat Przemysław Rosati.

Publikacja: 01.10.2024 12:09

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati

Foto: PAP/Radek Pietruszka

dgk

Nie milkną echa piątkowego orzeczenia Izby Karnej Sądu Najwyższego. Przypomnijmy, że trzyosobowy skład Izby Karnej orzekł, iż przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 r. było skuteczne. To zaś miałoby oznaczać, że obecnie pełniący tę funkcję Dariusz Korneluk został powołany bez podstawy prawnej.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie uznał rozstrzygnięcia SN za wiążące. Dariusz Barski zaś domaga się faktycznego umożliwienia mu pełnienia funkcji prokuratora krajowego. W sprawie wypowiedziały się już autorytety prawnicze. Prof. Marek Safjan, były prezes TK i były sędzia TSUE powiedział „Rzeczpospolitej”, że sytuacja jest jednoznaczna: prokuratorem krajowym jest Dariusz Korneluk. Z kolei prof. Andrzej Zoll, były prezes TK, stwierdził, że z formalnego punktu widzenia prokuratorem krajowym powinien być Dariusz Barski, jednak to obecna sytuacja [gdy funkcję PK pełni Dariusz Korneluk - red] jest bliższa praworządności.  

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego