Adwokaci warszawscy: Polska nierówno traktuje uchodźców wojennych

Z obowiązku udzielenia schronienia osobom uciekającym przed wojną Polska wywiązuje się obecnie na granicy z Ukrainą, ale nie na granicy z Białorusią - przypominają warszawscy adwokaci.

Publikacja: 08.03.2022 13:48

Adwokaci warszawscy: Polska nierówno traktuje uchodźców wojennych

Foto: PAP/Artur Reszko

"W ostatnich tragicznych dniach pojawia się wiele pozytywnych informacji dotyczących sposobu traktowania osób uchodźczych z Ukrainy przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, samorządy, a także obywateli niosących pomoc tym, którzy uciekają przed wojną napastniczą. (...) Nie zapominamy jednak o tym, że około 100 km dalej funkcjonariusze tej samej Straży Granicznej postępują w sposób skrajnie odmienny wobec uchodźców próbujących przekroczyć granicę z Białorusią." - czytamy w opublikowanym we wtorek stanowisku Sekcji Praw Człowieka przy ORA w Warszawie.

Jak wskazują, chodzi o "zaniechania polskich władz polegające na bezprawnej odmowie udzielenia schronienia osobom uciekającym przed prześladowaniami i wojną, a które szukały ochrony międzynarodowej na terytorium RP na pograniczu polsko-białoruskim (m.in. w Usnarzu Górnym) i które składały wnioski o taką ochronę wobec polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej.

"Media oraz organizacje pozarządowe wciąż donoszą o nielegalnym wywożeniu uchodźców i innych działaniach, których rezultatem jest w niektórych przypadkach nawet śmierć osób uciekających przed wojną" - twierdzą prawnicy.

Sekcja Praw Człowieka przypomina, że udzielenie przynajmniej tymczasowego schronienia osobom uciekającym przed wojną to nie tylko akt dobrej woli, lecz przede wszystkim obowiązek władz RP, wynikający z prawa międzynarodowego i krajowego. 

"Z pełną odpowiedzialnością wskazujemy, że jedynym, co różni jednych uchodźców od drugich jest kraj z którego uciekają i związane z tym często kolor skóry, wyznanie czy pochodzenie etniczne.
Kolor skóry, czy pochodzenie nie mogą stanowić przyczyny gorszego traktowania osób uciekających przed wojną" - podkreślają adwokaci w wydanym stanowisku. Powołują się na przepisy Konstytucji RP oraz Konwencji genewskiej dotyczącej statusu uchodźców.

"Głęboko wierzymy, że poszanowanie takich wartości jak godność człowieka i zakaz dyskryminacji stanowi podstawę funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa, opartego na demokracji i poszanowaniu prawa. Udzielenie schronienia tym, którzy takiego schronienia szukają, bez względu na ich pochodzenie, kolor skóry, czy religię stanowi nasz etyczny, jak i prawny obowiązek. Nie tylko na granicy z Ukrainą, ale również na granicy z Białorusią" - piszą adwokaci z Sekcji Praw Człowieka.

Czytaj więcej

Migranci w Usnarzu. Prezes NRA domaga się wyjaśnień od Straży Granicznej ws. utrudniania prawnikom wykonywania obowiązków
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?