Bon socjalny i bon pomocowy mają być lepszą pomocą społeczną niż pieniądze

Szykuje się rewolucja w pomocy społecznej. Pomysły wywołują jednak sporo kontrowersji

Publikacja: 19.09.2012 08:51

Rząd pracuje nad założeniami do nowej ustawy o pomocy społecznej i usługach socjalnych

Rząd pracuje nad założeniami do nowej ustawy o pomocy społecznej i usługach socjalnych

Foto: Dziennik Wschodni

Rząd pracuje nad założeniami do nowej ustawy o pomocy społecznej i usługach socjalnych. Zmiana ma służyć racjonalnemu wykorzystaniu i tak niewielkich środków przeznaczonych na zasiłki i świadczenia pomocy społecznej. Aby zapobiec ich marnotrawieniu, także przez podopiecznych, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce upowszechnić bezgotówkowe formy pomocy, wprowadzając bon socjalny i bon pomocowy.

Pierwszy z tych bonów osoba potrzebująca mogłaby przeznaczyć na zakup żywności, ubrań czy przedmiotów osobistego użytku. Przy jego użyciu będzie można  także uiścić miesięczne opłaty za energię elektryczną czy czynsz.

192 tys. osób pobierało w 2011 r. zasiłek stały; to 10 proc. wszystkich korzystających z pomocy

Drugi bon opiekuńczy służyłby osobom starszym lub niepełnosprawnym do  opłacania np. pobytu w domu pomocy społecznej.

– Bezgotówkowe formy pomocy dla uzależnionych praktykujemy już teraz – mówi Andrzej Sobczak, dyrektor GOPS w Kętrzynie. – Płacimy np. za zakupy osób uzależnionych. To jednak nie powstrzymuje ich od tego, aby np. konserwy sprzedać na bazarze, a pieniądze wydać na alkohol – mówi dyrektor.

Wątpliwości, czy bony będą skuteczne, ma również Cezary Horewicz, rzecznik prasowy MOPS w Gdyni.

643 mln zł w 2011 r. wydano na zasiłki okresowe; średnia miesięczna wysokość świadczenia to 261 zł

– Przez pewien czas na terenie miasta funkcjonowały tzw. bony żywnościowe, które można było wymienić na posiłki. Okazało się, że co bardziej przedsiębiorczy sprzedawali je, uzyskując w ten sposób gotówkę – mówi Cezary Horewicz.

– Podoba mi się natomiast pomysł wprowadzenia bonu opiekuńczego. To dobre i oczekiwane rozwiązanie. Podobne bony usiłowaliśmy wprowadzić na terenie Gdyni, ale ze względu na brak umocowania prawnego trzeba było z pomysłu zrezygnować – mówi rzecznik gdyńskiego MOPS.

– Społeczeństwo ubożeje i każda sensowna propozycja rozwiązania problemów zasługuje na uwagę – komentuje ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. – Powodzenie bonów jest możliwe pod warunkiem, że będą wydawane imiennie i zostaną dopasowane do potrzeb osoby, której mają służyć – dodaje ks. Marian Subocz.

Ministerstwo chce wprowadzić również nowe kryteria przyznawania pomocy. Na nowo zdefiniowany zostanie dochód: inaczej minimalny dochód socjalny, a inaczej minimalny dochód dla osoby starszej i niepełnosprawnej. Wprowadzone ma zostać również nowe kryterium: klęski żywiołowej lub zdarzenia losowego, stosowane w razie powodzi, pożaru czy huraganu.

Zmienić się mają też zasady finansowania domów pomocy społecznej. A także ustalania i egzekwowania opłat, które wnosić powinna rodzina pensjonariusza.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy