Prawie 343 zł miesięcznie, ponad 4 tys. zł w skali roku – tyle w 2024 roku wynosi ekwiwalent pieniężny za kolejowy deputat węglowy dla kolejarzy. By go otrzymać trzeba spełnić konkretne warunki wynikające przede wszystkim z przepisów ustawy o restrukturyzacji PKP.
Komu przyznawany jest ekwiwalent za kolejowy deputat węglowy?
Ekwiwalent za kolejowy deputat węglowy przyznawany jest na podstawie art. 74 ust. 1, 3, 4 i 10 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Czytamy w nim, że byłemu pracownikowi kolejowemu pobierającemu emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (przyznaną na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin lub przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych albo przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), a także członkom rodziny tego pracownika pobierającym po nim rentę rodzinną przyznaną na podstawie wymienionych przepisów, przysługuje prawo do deputatu węglowego w ilości 1800 kg węgla kamiennego rocznie w formie ekwiwalentu pieniężnego.
Ekwiwalent za deputat węglowy przysługuje również emerytowi lub renciście, który ma przyznane świadczenie z tytułu zatrudnienia w okresach równorzędnych z okresami zatrudnienia na kolei, a także osobom, którym przyznano kolejową emeryturę lub rentę w drodze wyjątku.
Czytaj więcej
Osoby, które z powodu choroby nie mogą pracować, mają prawo ubiegać się o rentę z tytułu niezdoln...
Oznacza to, że aby ZUS przyznał ekwiwalent za deputat węglowy dla kolejarzy, muszą być spełnione dwie przesłanki: zatrudnienie na kolei oraz pobieranie w czasie zatrudnienia na kolei deputatu węglowego. ZUS wskazuje również, że jeśli emeryt chce otrzymywać ekwiwalent, jego prawo do emerytury lub renty musi powstać z tytułu zatrudnienia na kolei. Innymi słowy – prawo do deputatu węglowego nie przysługuje emerytowi lub renciście, jeżeli nie przysługiwało mu w okresie zatrudnienia, z tytułu którego powstało prawo do emerytury lub renty.