Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 9 kwietnia 2015 (sygn. akt II SA/Po 94/15).
Sprawa dotyczyła Judyty J., której Starosta przyznał status bezrobotnego, ale odmówił prawa do zasiłku dla bezrobotnych. W okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy Judyta J. odbywała roczny staż w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych, którego beneficjentem jest Miasto K. Otrzymywała z tego tytułu stypendium stażowe. Jak ustalił Starosta, przez pół roku było ono o 20 złotych niższe od obowiązującego w tym czasie wynagrodzenia minimalnego, a przez kolejne pół roku było równe temu wynagrodzeniu.
Staż to nie etat
W ocenie Starosty w sprawie Judyty J. nie można zastosować art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (patrz ramka pod tekstem), bowiem nie była ona zatrudniona, lecz odbywała staż i otrzymywała z tego tytułu stypendium stażowe, a nie wynagrodzenie za pracę. Poza tym bezrobotna nie spełniła wymogu ustawy, że osiągany przychód (stypendium) musi być równy lub wyższy od wysokości najniższego wynagrodzenia.
Drugą przesłanką jaką należy spełnić by uzyskać zasiłek dla bezrobotnych zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 4 ustawy o promocji zatrudnienia, jest opłacanie składek na Fundusz Pracy (FP) od kwot wynoszących co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. W przypadku Judyty J. nie opłacano składek na FP, ponieważ nie ma takiego wymogu w przypadku stypendium za staż finansowanego ze środków europejskich.
Judyta J. odwołała się od decyzji Starosty. Twierdziła, że przez cały okres stażu dostawała stypendium w kwocie wyższej aniżeli kwota najniższego wynagrodzenia. Argumentowała także, że w jej przypadku podmiot wypłacający jej stypendium stażowe był zobligowany do opłacenia z tego tytułu składek na FP, ponieważ od stypendium były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Jeżeli w praktyce składki na FP nie były odprowadzane, to najwyraźniej zatrudniający ją podmiot skorzystał z art. 104b ustawy o promocji zatrudnienia. Przepis ten zwalnia na rok z obowiązku opłacania składek na FP za osoby, które ukończyły 50 rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.