Czy ustawa odorowa stanie się kłopotem dla PiS?

W starciu o wyborców na wsi pojawili się nowi gracze. Jest też coraz większa mobilizacja wokół rządowego projektu tzw. ustawy odorowej, który budzi kontrowersje wśród rolników.

Aktualizacja: 14.05.2019 06:42 Publikacja: 13.05.2019 19:20

Czy ustawa odorowa stanie się kłopotem dla PiS?

Foto: Shutterstock

Czy ustawa odorowa stanie się kłopotem dla PiS na wsi? Projekt zaprezentowany przez rząd reguluje, jak daleko od budynków mieszkalnych mogą stać np. chlewnie czy inne budynki generujące nieprzyjemne zapachy. Ma to być co najmniej 500 m. Ustawa nie podoba się jednak wielu rolnikom, którzy są przekonani, że zablokuje wiele inwestycji.

W poniedziałek tematem zajmował się parlamentarny zespół ds. debaty publicznej, którego szefem jest poseł Konfederacji – rywala PiS w walce o konserwatywny elektorat – Robert Winnicki. Jak wynika z naszych rozmów, jednym z animatorów ruchu przeciwko ustawie jest Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, który stał się rozpoznawalny przy okazji prac nad ustawą o ochronie zwierząt. Wtedy występował w obronie branży futrzarskiej.

W grze jest też AgroUnia, sojusz rolników znajdujący się od kilku miesięcy na kursie kolizyjnym z rządem PiS. – Ustawa odorowa to zagrożenie dla wielu rodzinnych hodowli. Kierunek jest słuszny. Wykonanie beznadziejne – przyznał w poniedziałek lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Przedstawiciele jego organizacji wzięli udział w poniedziałkowej debacie nad ustawą, podobnie przedstawiciele innych środowisk – producentów żywności, hodowców bydła, producentów trzody chlewnej, drobiu, mięsa.

– Ten temat jest bardzo istotny. Wśród rolników ustawa odorowa budzi uzasadnione kontrowersje. Ta ustawa na dzień dzisiejszy będzie niekorzystna dla polskiego rolnictwa – podkreślał Winnicki.

W debacie wzięli też udział przedstawiciele resortów rolnictwa i środowiska. – Problem uciążliwości zapachowej jest w kraju znany od lat. Ludzie mają różne percepcje zapachów. Trzeba to uszanować. Z roku na rok liczba skarg wzrasta. A my chcemy uregulować lokalizację największych obiektów, tylko tych nowych – przekonywał Roman Głaz z Ministerstwa Środowiska.

Kwestia tego, komu przypadnie poparcie na wsi, jest jedną z najważniejszych w tym roku. PiS bije się z PSL. W nowym badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" PSL ma tylko 2,5 proc. – Ten wynik przekracza nasze oczekiwania. Część wyborców na wsi nie chce głosować na PSL w Koalicji Europejskiej, część trafiła do nas – cieszy się jeden ze sztabowców PiS.

Powstaje jednak pytanie, czy tematem, który może przeszkodzić PiS w tej ofensywie na wsi, jest właśnie ustawa odorowa. W grę o ustawę zaangażowanych jest bardzo wiele podmiotów. Poza debatą w Sejmie była też jednym z tematów konferencji „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś szansą dla Polski", zorganizowanej w ubiegłą sobotę w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Konferencję otwierało wystąpienie o. Tadeusza Rydzyka.

Jak wynika z naszych informacji, ustawa odorowa będzie jednym z tematów kolejnego Marszu św. Huberta, który planowany jest w Warszawie. W ubiegłym roku politycy PiS otrzymali zakaz uczestnictwa w tym wydarzeniu. Marsz odebrano jako manifestację zwolenników byłego ministra Jana Szyszki, który był też uczestnikiem niedawnej konferencji naukowej o wsi w Toruniu.

Polityka
Prawybory w KO. Katarzyna Matusik-Lipiec wyjaśniła, dlaczego zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego
Polityka
Już wiadomo, kiedy odbędą się prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Komisja podała datę
Polityka
Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA
Polityka
Adam Bodnar: Zarzuty ws. Collegium Humanum dla byłego europosła Karola K.
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Polityka
Sondaż partyjny: Zmiana na prowadzeniu. Jedna z partii rządzących pod progiem wyborczym