Wiceszefowa MEN: Nauczanie hybrydowe może dotyczyć jednego dziecka

- W zdecydowanej większości innych krajów dzieci wracają do szkół w trybie stacjonarnym - mówiła w TVN24 wiceminister edukacji Marzena Machałek komentując decyzję MEN, by od 1 września wrócić do nauczania stacjonarnego w szkołach w Polsce.

Aktualizacja: 28.08.2020 08:16 Publikacja: 28.08.2020 07:29

Wiceszefowa MEN: Nauczanie hybrydowe może dotyczyć jednego dziecka

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

arb

- Z automatu nie będzie zgody na nauczanie hybrydowe - zapowiedziała wiceminister dodając, że dyrektorzy mają samodzielność w decydowaniu o trybie nauczania, ale - jak stwierdziła - "jest ona wsparta specjalistami jakimi są epidemiolodzy i lekarze".

Na mocy obowiązujących przepisów zgodę na hybrydowe nauczanie musi wydać Sanepid - brak takiej zgody, w przypadku Zakopanego, uniemożliwił rozpoczęcie roku szkolnego w tym mieście w trybie zdalnym mimo decyzji tamtejszych władz.

Machałek pytana o to czy sama spokojnie posłałaby dzieci do szkoły odparła, że choć jej dziecko już dawno skończyło szkołę, a jej wnuki są za małe, by iść do szkoły, to jednak "spokojnie posłałaby swoje dzieci i wnuki do szkoły biorąc pod uwagę to, co przygotowaliśmy: standardy, wytyczne".

- Cieszę się, że dzieci wrócą do szkoły i będą mieli kontakt ze swoimi rówieśnikami - podkreśliła. Jak mówiła pierwszym argumentem za powrotem dzieci do szkoły jest to, że "dzieci się najlepiej rozwijają w szkole, wśród rówieśników z nauczycielami, którzy się o nich troszczą".

Machałek zaznaczyła też, że "w trybie stacjonarnym nie jest tak jak było, jest inaczej". - Są obostrzenia, wytyczne, jest ich około 50 - dodała. - Oczywiście tam, gdzie będzie zagrożenie i powiatowy inspektor to potwierdzi, będzie możliwość przejścia na nauczanie hybrydowe. Ono może dotyczyć jednego dziecka, jednej klasy - dodała.

- Nauczanie tradycyjnie w większości przypadków jest najlepszą ofertą dla dzieci - stwierdziła jednocześnie wiceminister.

Machałek apelowała też, by "nie siać paniki" w związku z powrotem dzieci do szkół. - Podejdźmy do tego spokojnie, rozważnie z rozsądkiem - podsumowała.

Polityka
Rafał Trzaskowski przeszedł szkolenie wojskowe. „Niektórzy będą w szoku”
Polityka
Sondaż: Przeciwko wprowadzeniu podatku katastralnego jest co trzeci Polak
Polityka
Przesłuchanie Barbary Skrzypek. Tajemnica czcionki w protokole
Polityka
Koniec eldorado Mentzena, a w Sejmie pik duopolu. Komu pomoże obniżenie składki zdrowotnej?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Szymon Hołownia o awanturze w Sejmie: Obrzydzenie. Marszałek krytykuje również PO