W poniedziałek lider Solidarnej Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że złożył do minister rodziny, pracy i polityki społecznej wniosek w sprawie wypowiedzenia konwencji stambulskiej. - Uważamy, że nie tylko nie prowadzi ona do poprawy sytuacji kobiet, ale przeciwnie, może w konsekwencji doprowadzić nieuchronnie do znacznego pogorszenia sytuacji kobiet i wzrostu przemocy domowej w Polsce - tłumaczył.
Członek Rady Liderów Konfederacji poseł Janusz Korwin-Mikke informował, że wszystkie trzy partie wchodzące w skład formacji (KORWiN, Ruch Narodowy i Korona) jednomyślnie poprą wystąpienie Polski z konwencji, jeśli taka propozycja zostanie w Sejmie zgłoszona. Przeciw wypowiadaniu konwencji opowiadają się m.in. politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.
W czwartek głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. - Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją - oświadczył premier.
- Zakładam, że Trybunał Konstytucyjny wypowie się najszybciej jak to możliwe. To nie jest tak kontrowersyjna sprawa, jak by się wydawało. Nie jest też tak, jak mówi opozycja, że od przyjęcia czy wypowiedzenia tej konwencji, w jakikolwiek sposób zależy bezpieczeństwo kobiet. Mamy te kwestie ujęte w naszym systemie prawnym i to nie od czasu przyjęcia tej konwencji - komentował w TVN24 Kamil Bortniczuk. Dodał, że „jeżeli kobiecie dzieje się krzywda, to żadna konwencja jej nie uchroni”. - Na ulicy najpewniej uchroni ją polski mężczyzna, np. przed innym mężczyzną - mówił.
- Tam już preambuła wskazuje, że to nie jest konwencja skierowana do systemów prawnych cywilizowanych krajów, takich jakim jest Polska. To jest konwencja dla dziczy - przekonywał poseł Porozumienia.