Aktualizacja: 30.07.2020 18:49 Publikacja: 30.07.2020 18:31
Foto: Sejm RP / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)
W poniedziałek lider Solidarnej Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że złożył do minister rodziny, pracy i polityki społecznej wniosek w sprawie wypowiedzenia konwencji stambulskiej. - Uważamy, że nie tylko nie prowadzi ona do poprawy sytuacji kobiet, ale przeciwnie, może w konsekwencji doprowadzić nieuchronnie do znacznego pogorszenia sytuacji kobiet i wzrostu przemocy domowej w Polsce - tłumaczył.
Członek Rady Liderów Konfederacji poseł Janusz Korwin-Mikke informował, że wszystkie trzy partie wchodzące w skład formacji (KORWiN, Ruch Narodowy i Korona) jednomyślnie poprą wystąpienie Polski z konwencji, jeśli taka propozycja zostanie w Sejmie zgłoszona. Przeciw wypowiadaniu konwencji opowiadają się m.in. politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.
W pewnym sensie to „ostatni taniec” Kaczyńskiego. Ale jeśli KO zakłada, że wygraną ma w kieszeni, może zdziwić się jak Andrzej Wajda w sztabie Bronisława Komorowskiego. „Bezpartyjny” kandydat PiS dr Karol Nawrocki jest nie do zlekceważenia.
W Krakowie ogłoszono decyzję PiS dotyczącą poparcia kandydata na prezydenta. W przyszłorocznych wyborach ugrupowanie wesprze szefa IPN Karola Nawrockiego.
Lider Nowej Lewicy, Robert Biedroń, zapowiedział, że Lewica wkrótce przedstawi swoją kandydatkę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jak zaznaczył polityk, wystawiony zostanie "czarny koń".
Choć PiS i Konfederacja mogłyby razem uzyskać większość w Sejmie, ich elektoraty różnie postrzegają perspektywę wspólnych rządów - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
To już w zasadzie przesądzone. W niedzielę 24 listopada prezes IPN dr Karol Nawrocki zostanie zaprezentowany jako kandydat na prezydenta - ale nie samej partii PiS, tylko "szerszego ruchu patriotycznego".
Żądanie alimentów od byłego partnera sąd może ocenić jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - tłumaczy adwokatka Maria Sankowska-Borman z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek przedstawił ministrze ds. równości Katarzynie Kotuli opinię do projektów ustaw, które wprowadzają do polskiego prawa związki partnerskie.
Od 16 października 2024 r. sprawy o ustalenie płci metrykalnej są rozpatrywane w sądach w trybie pilnym. Ponadto osoby transpłciowe oraz ich rodzice lub opiekunowie prawni mogą siedzieć podczas rozpraw po tej samej stronie sali.
Kard. Kazimierz Nycz i abp Marek Jędraszewski stanęli naprzeciw siebie. Inaczej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, nie poszło wcale o akceptację dla związków jednopłciowych.
– Część polityków PSL zmieniła zdanie w sprawie związków partnerskich – mówi Jarosław Rzepa, poseł PSL.
Nie objęło swym władaniem związków niemałżeńskich, nie nadąża za potrzebami.
Około 54 proc. respondentów jest za wprowadzeniem rejestrowanych związków partnerskich w Polsce – wskazuje nowy sondaż United Surveys przeprowadzony dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Przeciwnego zdania jest prawie 42 proc. ankietowanych.
„Czy Pani/Pana zdaniem w Polsce powinny zostać wprowadzone związki partnerskie dla osób tej samej płci?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas