Koniec sprawy pracownika Ikei zwolnionego za krytyczny wpis o LGBT

Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej złożonej przez IKEA w sprawie pracownika, zwolnionego za wpis krytyczny wobec środowisk LGBT, opatrzony cytatami z Biblii.

Publikacja: 26.02.2025 13:19

Koniec sprawy pracownika Ikei zwolnionego za krytyczny wpis o LGBT

Foto: Adobe Stock

mat

Sprawa miała swój początek w 2019 roku, kiedy IKEA zwolniła swojego pracownika. Powód? W reakcji na organizowany przez spółkę dzień solidarności z osobami LGBTQ zamieścił na wewnętrznym forum pracodawcy wpis piętnujący tę społeczność. Spółka potraktowała takie zachowanie jako naruszenie godności innych zatrudnionych i wypowiedziała mu umowę o pracę.

Poszło o wpis z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

Sporny wpis został umieszczony, kiedy IKEA obchodziła Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Pracownik napisał wówczas, że "akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia". Zacytował też wersety z Pisma Świętego: "Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich", a także: "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich".

W listopadzie 2023 roku Sąd Okręgowy w Krakowie podtrzymał wyrok o przywróceniu zwolnionego mężczyzny do pracy. W uzasadnieniu sędzia Agnieszka Zielińska wskazała, że niedopuszczalne jest poniżanie kogokolwiek w środowisku pracy – ani z uwagi na jego preferencje seksualne, ani przekonania czy wyznanie. - Z drugiej strony miejsce pracy powinno być wolne od wszelkiej indoktrynacji światopoglądowej. I nie powinno się – nawet w imię szeroko pojętej tolerancji – doprowadzić do sytuacji, by pracownicy czuli się przymuszani do zmiany własnych przekonań. W tym przypadku: tych opartych o wyznawaną wiarę – doprecyzowała sędzia.

Czytaj więcej

W sprawie Ikei sąd zbłądził. Prawo wymaga poszanowania i równości dla wszystkich

Dlaczego Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej złożonej przez spółkę IKEA

Skargę kasacyjną od tego wyroku złożył prawnik szwedzkiej spółki, ale jak informuje zaangażowany w sprawę Instytut Ordo Iuris, Sąd Najwyższy odmówił jej przyjęcia (sygn. akt I PSK 62/24).

Jak czytamy w komunikacie, SN podzielił stanowisko sądów niższych instancji, iż polecenie zaangażowania się w akcję społeczną związaną z polityką firmy niewątpliwie wykracza poza granicę obowiązków pracowniczych, a udział w inicjatywach społecznych pracodawcy, wykraczających poza zakres obowiązków pracownika, powinien mieć wyłącznie dobrowolny charakter. Ujawnienie też określonego światopoglądu nie może uzasadniać utraty zaufania pracodawcy w stosunku do pracownika, tym bardziej, że w stanie faktycznym poglądy powoda pozostawały bez związku z wykonywaną przez niego pracą na stanowisku sprzedawcy. W uzasadnieniu postanowienia wskazano: „pracodawca może zaprosić pracownika do zaangażowania się w inicjatywę zgodną z wartościami firmy, natomiast nie jest dopuszczalne wywieranie jakichkolwiek form nacisku na decyzję pracownika, co miało miejsce w niniejszej sprawie. (…) Jeżeli zatem przyjmujemy, że kultura inkluzywna jako taka, która w pełni integruje różnych ludzi (pracowników) przez reprezentację, otwartość i uczciwość to niespójna w postawie skarżącej jest retoryka dotycząca wyłączenia ze społeczności pracowniczej powoda, z racji na jego przekonania religijne i prezentowany światopogląd, odmienny – co zostało wykazane w postępowaniu dowodowym – od światopoglądu skarżącej.”

Przypomnijmy, iż sprawa pracownicza toczyła się równolegle do procesu karnego kierowniczki sklepu, która zwolniła mężczyznę. Została ona prawomocnie uniewinniona od zarzutu rzekomej dyskryminacji wyznaniowej podwładnego, za co – w przypadku uznania winy – groziłoby jej do dwóch lat pozbawienia wolności. W listopadzie 2023 roku Sąd Najwyższy oddalił złożone w sprawie kasacje prokuratora i oskarżyciela posiłkowego.

Sprawa miała swój początek w 2019 roku, kiedy IKEA zwolniła swojego pracownika. Powód? W reakcji na organizowany przez spółkę dzień solidarności z osobami LGBTQ zamieścił na wewnętrznym forum pracodawcy wpis piętnujący tę społeczność. Spółka potraktowała takie zachowanie jako naruszenie godności innych zatrudnionych i wypowiedziała mu umowę o pracę.

Poszło o wpis z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

Pozostało jeszcze 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Cudzoziemcy
Co oznacza zawieszenie prawa do azylu w praktyce?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Praca, Emerytury i renty
Nie tylko 13. emerytura. Te osoby dostaną kolejne dodatkowe świadczenie
Sądy i trybunały
Sądy coraz wolniejsze, a Polacy nie skarżą przewlekłości. Co jest powodem?
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Spadki i darowizny
Deregulacja przed notariuszem? Trzeba usunąć niepotrzebne zaświadczenie
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście