Sytuacja geopolityczna Polski, podobnie jak innych państw naszego regionu, stała się bardziej niebezpieczna po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę. Wybuch wojny skłonił tradycyjnie neutralne Szwecję i Finlandię do wstąpienia do NATO. Z kolei państwa bałtyckie zaczęły odgradzać się od Rosji. Wszystkie kraje regionu zaczęły też zwiększać wydatki na obronność - w przypadku Polski wzrosły one do poziomu niemal 5 proc. PKB.
Rosja zagrożeniem dla Europy środkowo-wschodniej, sytuację komplikuje polityka administracji Donalda Trumpa
Rosja stanowi zagrożenie militarne dla krajów Europy środkowo-wschodniej ze względu na intensywne zbrojenia (wydatki Rosji na obronność mają sięgać 30 proc. PKB i są na wysokości zbliżonej do łącznych wydatków na obronność wszystkich państw UE) oraz imperialistyczna polityka, w realizowaniu której Rosja sięga po środki militarne. Przed pełnowymiarową agresją na Ukrainę Rosjanie w 2008 roku najechali Gruzję (w efekcie trwale utraciła ona kontrolę nad 1/3 terytorium kraju), a w 2014 roku rosyjska armia zajęła Krym, który został następnie nielegalnie anektowany przez Rosję.
Czytaj więcej
PiS nie dostrzega sygnałów o możliwym resetowaniu relacji USA-Rosja, trwając w bezwarunkowym soju...
Sytuację geopolityczną Polski skomplikowała dodatkowo obecna polityka administracji Donalda Trumpa, która uważa Unię Europejską za swojego rywala (Trump twierdzi, że UE powstała, aby „oszukać” Stany Zjednoczone) i wykonuje gesty pod adresem Rosji wskazujące, iż USA są gotowe na normalizację stosunków z nią. Trump kwestionuje też solidarność w ramach NATO sugerując, że USA nie będą chronić tych państw Sojuszu, które nie wydają wystarczająco dużo na swoją obronność.
Sondaż: Kto zapewni bezpieczeństwo Polsce? Młodzi stawiają na Konfederację, starsi na KO
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy kto – ich zdaniem – w obecnej sytuacji geopolitycznej jest w stanie najskuteczniej zapewnić bezpieczeństwo Polsce.