Rozmowa z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, przewodniczącym parlamentu (Eduskunty) Jussim Halla-aho oraz szefową MSZ Finlandii Eliną Valtonen – to główne punkty wizyty marszałka Sejmu Szymona Hołowni w Helsinkach w środę. W czwartek Hołownia ma też odwiedzić jeden ze schronów, które służą mieszkańców Helsinek. Jak wynika z naszych rozmów, wizyta Hołowni ma być skoncentrowana na tematach związanych z bezpieczeństwem, zwłaszcza w kontekście niedawnej akcesji Finlandii do NATO. Hołownia weźmie też udział w rozpoczęciu sesji Eduskunty (fińskiego parlamentu). A jeśli chodzi o obronę cywilną i szeroko rozumiane bezpieczeństwo Finlandia jest jednym z europejskich liderów w tym zakresie i Polska może się od Finów – co podkreślają nasi rozmówcy w kontekście tej wizyty - w tej sferze wiele nauczyć. Tematami we środę i czwartek ma być też aktualna sytuacja międzynarodowa.
Czytaj więcej
Nie zrzeknę się z funkcji marszałka Sejmu, które jest stanowiskiem politycznym, w przeciwieństwie np. do szefa IPN, od którego się oczekuje, żeby był apolityczny. Karol Nawrocki powinien zrezygnować z funkcji – mówi „Rzeczpospolitej” Szymon Hołownia, lider Polski 2050.
Hołownia stawia na dyplomację parlamentarną
Rozmowy w Finlandii dotyczące bezpieczeństwa mają przyczynić się do wzmacniania sojuszy w ramach północnej flanki NATO. Finlandia w kwietniu ubiegłego roku została członkiem NATO. I jak wynika z naszych nieoficjalnych rozmów wzmacniania ogólnie pojętej północnej flanki oraz współpracy Polski z krajami skandynawskimi jest jednym z ważniejszych strategicznych kierunków Polski jako takiej. Wizyta Hołowni wpisuje się w ten trend i ma go wzmacniać, również w kontekście polskiej prezydencji w UE, która rozpoczyna się 1 stycznia przyszłego roku.
Czytaj więcej
W gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpoczęła się konwencja Polski 2050, na której lider ugrupowania, Szymon Hołownia oficjalnie rozpoczął prekampanię prezydencką. Hołownia zapowiedział, że będzie "kandydatem niezależnym od nacisków partyjnych, od decyzji szefów partii, ale przede wszystkim niezależnym od polaryzacyjnych sił dzielących od 20 lat nasz kraj na dwie zwaśnione połowy".
Hołownia jako marszałek Sejmu stawia też na dyplomację parlamentarną - jako sposób na rozwijanie współpracy między szefami parlamentów, ale też jako sposób na wzmacnianie relacji między krajami jako takimi. Hołownia podkreśla to zarówno w trakcie wizyt zagranicznych, jak i gdy wizyty w Warszawie składają przedstawiciele parlamentów innych państw. - Jesteśmy w trudnej sytuacji. Musimy wzmacniać więzi, budować płaszczyznę wzajemnych kontaktów i współpracy nie tylko w wymiarze militarnym, ale także społecznym, np. na polu edukacji – mówił na przykład, gdy w marcu 2024 roku Polskę odwiedził szef estońskiego parlamentu, Lauri Hussar.