Minister obrony Korei Południowej bierze na siebie odpowiedzialność za stan wojenny

Kim Yong-hyun, minister obrony Korei Południowej, zadeklarował, że jest gotów podać się do dymisji w związku z nieudaną próbą wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta.

Publikacja: 04.12.2024 10:59

Kim Yong-hyun

Kim Yong-hyun

Foto: AFP

arb

Po tym jak prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol we wtorek wieczorem niespodziewanie wprowadził stan wojenny, powołując się na zagrożenie ze strony Korei Północnej i chęć wyeliminowania sprzyjających Korei Północnej sił w samej Korei Południowej oraz konieczność obrony porządku konstytucyjnego, agencja Yonhap podała, że pomysłodawcą takiego rozwiązania był minister obrony Korei Południowej. 

Minister obrony Korei Południowej przeprasza i jest gotów do dymisji za stan wojenny

W środę Kim Yong-hyun przeprosił obywateli i oddał się do dyspozycji premiera w związku z – jak mówił - „wywołaniem zamieszania wśród opinii publicznej w związku ze stanem wojennym”. - Biorę odpowiedzialność za wszystkie sytuacje związane ze stanem wojennym – dodał. 

Czytaj więcej

Jak zareagowały rynki po krótkim stanie wojennym w Korei? Analitycy zaskoczeni

Tymczasem opozycyjna Partia Demokratyczna złożyła w parlamencie wniosek, o odwołanie ministra obrony z urzędu – informuje agencja Yonhap. Do odwołania ministra potrzeba zwykłej większości w parlamencie, którą Partia Demokratyczna, wraz z sojusznikami, posiada (skupione wokół niej siły kontrolują 192 mandaty w liczącym 300 miejsc parlamencie).

Związek pracowników branży metalurgicznej w Korei Południowej zapowiedział, że 11 grudnia rozpocznie pełnowymiarowy strajk, jeśli prezydent nie ustąpi

Opozycja chce dymisji prezydenta. Obawia się, że Yoon Suk-yeol znów wprowadzi stan wojenny

Lee Jae-myung, lider Partii Demokratycznej oświadczył. że to prezydent Yoon stanowi zagrożenie z powodu tego, że może sprowokować Koreę Północną do wywołania konfliktu militarnego. Jak dodał Yoon może ponownie spróbować wprowadzić stan wojenny. Do odwołania prezydenta przez parlament potrzeba 2/3 głosów (taką większością opozycja nie dysponuje).

Związek pracowników branży metalurgicznej w Korei Południowej zapowiedział, że 11 grudnia rozpocznie pełnowymiarowy strajk, jeśli Yoon nie ustąpi z urzędu.

Do sytuacji w Korei Północnej odniosło się też NATO – sekretarz generalny Mark Rutte stwierdził, że Sojusz „obserwuje” wydarzenia w Seulu, ale zapewnił jednocześnie, że wydarzenia w Korei Południowej nie zagrażają silnym więzom między NATO a tym państwem. Z kolei Chiny stwierdziły, że sytuacja w Korei Południowej to jej sprawa wewnętrzna.


Polityka
Trump nie wygra z Meksykiem
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Polityka
Konrad Kobielewski: Kanada powinna przyjąć strategię „Canada First”, stając się supermocarstwem energetycznym
Polityka
Ukraina udostępni surowce Stanom Zjednoczonym? Wołodymyr Zełenski odpowiada
Polityka
„Podróżujący LGB” zamiast „podróżujący LGBT”. Zmiany na stronach rządowych USA
Polityka
Biden podpisał kontrakt z agencją talentów. Współpracowali z nią Obama i Clinton