Konsulat Federacji Rosyjskiej w Poznaniu zdelegalizowany za akty dywersji

Po atakach sabotażu w Polsce szef MSZ Radosław Sikorski wycofuje zgodę na prowadzenie placówki dyplomatycznej Rosji w Poznaniu.

Publikacja: 22.10.2024 20:09

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski

Foto: PAP/Paweł Supernak

Za próbami dywersji w Polsce stoi Rosja. Zdecydowałem o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jej personel uznaje się za osoby niepożądane – ogłosił we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski. Decyzja ma, jak podkreślił Sikorski, związek z 51-letnim Serhijem S., prorosyjskim obywatelem Ukrainy, który w styczniu tego roku przez Telegram został zwerbowany przez obce służby do podpalenia Centrum Dekoral we Wrocławiu. Dzięki ABW Serhij został zatrzymany tuż przed atakiem. Poszedł na współpracę z prokuraturą i dobrowolnie poddał się karze. Na układ śledczych z Serhijem S. nie zgodził się jednak sąd, uznając, że trzy lata więzienia za szpiegostwo i przygotowanie do akcji dywersyjnej to kara zbyt niska. Minister Sikorski zwrócił się z apelem do Rosji: „Żądamy zaprzestania prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce i jej sojusznikom. W wypadku kontynuacji rezerwujemy prawo do podejmowania kolejnych stanowczych działań”. Sikorski podkreślił, że działania Rosji przeciwko Polsce to także ataki cybernetyczne, destabilizacja na granicy polsko-białoruskiej, agresja informacyjna i właśnie akty dywersji.

Czytaj więcej

Rosyjska dywersja w Polsce. Jest reakcja MSZ, dotyczy rosyjskich dyplomatów

W Polsce działają obecnie cztery placówki dyplomatyczne Federacji Rosyjskiej. Wydział konsularny ambasady w Warszawie, a także Konsulat Generalny Rosji w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu. Ten ostatni musi zostać zamknięty, bo polskie MSZ wycofało zgodę na jego prowadzenie. – Ma to nastąpić w ciągu najbliższych kilku dni – dodał rzecznik MSZ Paweł Wroński.

Akty sabotażu w Polsce. Rosja za pieniądze werbuje podpalaczy

Serhij S. nie jest pierwszą osobą, która miała dokonać aktu sabotażu w Polsce, działając na zlecenie obcego wywiadu. W listopadzie ubiegłego roku sąd w Lublinie skazał 14 z 16 członków działającej w Polsce rosyjskiej siatki szpiegowskiej, kierowanej przez niejakiego „Andrieja” (czasem przedstawiał się jako Gabriel Kuczyński – grupa nigdy nie spotkała się z nim na żywo) – obserwowała lotniska, planowała wysadzenie pociągów, a nawet zabójstwa. Najmłodszy z nich, Ukrainiec, miał zaledwie 16 lat. Według ABW „Andriej” nie istnieje – to rosyjska FSB. Na karę sześciu lat więzienia został skazany ostatni członek tej grupy – 23-letni Maksym L., Ukrainiec.

W przypadku Serhija S. ABW nie zdobyła dowodów, że jego zleceniodawca z Telegrama o rzekomym imieniu „Aleksiej”, przedstawiający się jako biznesmen z Kijowa, to rosyjskie służby – choć polskie służby są o tym przekonane. S. miał otrzymać od niego za podpalenie firmy we Wrocławiu 4 tys. dol. 

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Sikorski zamyka rosyjski konsulat, czyli odpowiedź na hybrydowy atak Putina

– Zarzuty z art. 130 kodeksu karnego (szpiegostwo – przyp. aut.) z różnych paragrafów aktualnie przedstawiono 17 osobom – informuje „Rz” prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z biura prasowego Prokuratury Krajowej i zaznacza, że dane te mogą być niepełne (są to dane z bazy statystycznej). Postępowania o szpiegostwo prowadzone są w wydziałach zamiejscowych ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej: mazowieckim, dolnośląskim, lubelskim oraz małopolskim. Prokuratura nie ma pełnej informacji, na rzecz wywiadu którego państwa działały te osoby.

Od ubiegłego roku Rosja, oferując ogromne pieniądze – nawet 15 tys. euro – werbuje m.in. przez rosyjskojęzyczny Telegram ludzi, którym zleca podpalenia miejsc publicznych. Według ABW rosyjska GRU zleciła  podpalenia m.in. restauracji w Gdyni, magazynu palet pod Warszawą i centrum budowlanego w Gdańsku. Wynajęci do tego to obywatele Ukrainy, Rosjanin z kanadyjskim paszportem, Białorusin, a nawet 40-letni Polak. Niewykluczone, że rosyjskie służby stoją za pożarem hali Marywilska 44 w Warszawie (wciąż nie ma ekspertyzy w tej sprawie) i składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich (ogień podłożono tam w trzech miejscach – ustalił biegły).

Czytaj więcej

Polska zamyka konsulat FR w Poznaniu. Jest odpowiedź Rosji

Serhija S. czeka proces

Według ustaleń międzynarodowego wywiadu ataki będą się nasilać i nie będą to tylko podpalenia. W marcu 26-letni Ukrainiec działający dla wywiadu Rosji za 15 tys. euro chciał zlecić jednemu z organizatorów protestu transportowców na polsko-ukraińskiej granicy, by robił i dostarczał zdjęcia transportom z pomocą humanitarną. Najprawdopodobniej miały posłużyć do zaplanowanych ataków.

Dzięki ubiegłorocznej nowelizacji prawa za szpiegostwo grozi w Polsce dożywocie. Dlatego sąd nie zgodził się na łagodną karę dla Serhija S. On sam przyznał, że ma poglądy prorosyjskie i mówi tylko po rosyjsku. Nadal jest aresztowany. Czeka go proces.

Polityka
Komisja Pegasusa się poddaje. Nadzieja w prokuraturze
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Ofiary represji nie są jednakowo traktowane. Czy to się zmieni?
Polityka
Napięcia w klubie Konfederacji. Powód? Wypowiedź o aborcji sprzed lat
Polityka
Ekstradycja Michała K. odsuwa się w czasie. Możliwe, że wróci za trzy lata
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Jacek Kucharczyk: Trump to samiec alfa, a Stanowski zagraża Nawrockiemu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego