Chiny: Pierwsza od kilkudziesięciu lat zmiana wieku emerytalnego

Chiny będą "stopniowo podnosić" wiek emerytalny - taka decyzja zapadła w czasie 11. sesji Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Publikacja: 13.09.2024 20:00

Chińczycy będą pracować dłużej

Chińczycy będą pracować dłużej

Foto: REUTERS/Ellen Zhang/File Photo

arb

Chińscy parlamentarzyści zdecydowali, że po raz pierwszy od lat 50-tych XX wieku wiek emerytalny w Państwie Środka zostanie zmieniony. Obecnie wiek emerytalny w Chinach należy do najniższych na świecie.

Chiny podnoszą wiek emerytalny. Jak długo będą pracować Chińczycy?

Podniesienie wieku emerytalnego jest pokłosiem starzenia się chińskiego społeczeństwa, spadku liczby urodzeń i kurczących się środków na wypłatę emerytur.

Decyzją Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych wiek emerytalny będzie podnoszony z 50 do 55 lat dla kobiet wykonujących prace fizyczne i z 55 do 58 lat dla kobiet, które wykonują pracę umysłową. W przypadku mężczyzn wiek emerytalny zostanie podniesiony z 60 do 63 lat.

Czytaj więcej

Wielki strajk w Boeingu. Duże opóźnienia w dostawach samolotów

Podnoszenie wieku emerytalnego zacznie się od 1 stycznia 2025 roku. Cały proces potrwa 15 lat – wiek emerytalny będzie stopniowo wzrastał co kilka miesięcy.

Przejście na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego ma być niemożliwe – informuje agencja Xinhua. Z kolei po osiągnięciu wieku emerytalnego przejście na emeryturę będzie można opóźnić o najwyżej trzy lata.

Bez zmian środki na wypłatę emerytur skończyłyby się w Chinach do 2035 roku?

Ponadto od 2030 roku pracownicy będą musieli dłużej płacić składki, by otrzymać emeryturę. Do 2039 roku warunkiem uzyskania emerytury będzie odprowadzanie składek przez 20 lat.

Xinhua podkreśla, że plan podniesienia wieku emerytalnego powstał w oparciu o „szacunki dotyczące średniej długości życia, stanu zdrowia, struktury populacji, poziomu wykształcenia i dostępności rąk do pracy w Chinach".

Co za nędzny rok. Pracownicy w średnim wieku mierzą się z cięciami płac i rosnącym wiekiem emerytalnym. Ci, którzy są bezrobotni, mają coraz większy problem ze znalezieniem pracy

Użytkownik Weibo (chiński odpowiednik serwisu X)

W 2019 roku Chińska Akademia Nauk Społecznych alarmowała, że główny państwowy fundusz odpowiedzialny za wypłatę emerytur wyczerpie wszystkie środki do 2035 roku.

Chińczycy w internecie: Co za nędzny rok

Zapowiedź podniesienia wieku emerytalnego wywołała już niezadowolenie Chińczyków. „W ciągu następnych 10 lat będzie kolejna ustawa, która opóźni przejście do ukończenia 80 lat” - napisał jeden z użytkowników Weibo (chiński odpowiednik serwisu X).

„Co za nędzny rok. Pracownicy w średnim wieku mierzą się z cięciami płac i rosnącym wiekiem emerytalnym. Ci, którzy są bezrobotni, mają coraz większy problem ze znalezieniem pracy” - pisze inny.

Niektórzy chińscy internauci zauważają jednak, że podniesienie wieku emerytalnego w Chinach było nieuniknione. „Mężczyźni w większości europejskich państw przechodzą na emeryturę mając 65 lub 67 lat, podczas gdy kobiety w wieku 60 lat. To będzie trendem również w naszym kraju” - pisze użytkownik Weibo.

Według WHO 1/3 populacji Chin – ok. 402 mln ludzi – do 2040 roku będzie mieć ponad 60 lat.

Chińscy parlamentarzyści zdecydowali, że po raz pierwszy od lat 50-tych XX wieku wiek emerytalny w Państwie Środka zostanie zmieniony. Obecnie wiek emerytalny w Chinach należy do najniższych na świecie.

Chiny podnoszą wiek emerytalny. Jak długo będą pracować Chińczycy?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kontrole na granicy z Niemcami. Kto i czego powinien się spodziewać?
Polityka
Strefa Schengen pęka w szwach. Holendrzy chcą ograniczyć napływ migrantów
Polityka
Kolejne ważne wybory na wschodzie Niemiec. Brandenburgia szczególnie prorosyjska
Polityka
Nowa Komisja Europejska: bezpieczeństwo i obrona dla Europy Wschodniej i Północnej
Polityka
"Oto skład mojego gabinetu". Ursula von der Leyen przedstawiła nowych komisarzy KE