Emmanuel Macron rozwścieczył lewicę. "Trzeba się go pozbyć dla dobra demokracji"

Mimo iż przedterminowe wybory parlamentarne we Francji zakończyły się 7 lipca, kraj nadal nie ma nowego rządu, a prezydent Emmanuel Macron odmówił w poniedziałek powierzenia misji jego tworzenia przedstawicielowi zwycięskiego w wyborach Nowego Frontu Ludowego, czyli szerokiej koalicji umiarkowanej i skrajnej lewicy.

Publikacja: 27.08.2024 09:55

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Foto: Teresa Suarez/Pool via REUTERS

arb

Wybory parlamentarne wygrał we Francji Nowy Front Ludowy, który zdobył 180 mandatów, znacznie mniej niż wynosi bezwzględna większość w parlamencie (289 mandatów).

Lewica oskarża środowisko Emmanuela Macrona o to, że „ukradło wybory”

Blok Emmanuela Macrona, Razem dla Republiki, zdobył 159 mandatów, a Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen – 142 mandaty. Nowy Front Ludowy domaga się, aby prezydent powierzył misję tworzenia rządu przedstawicielowi tego ugrupowania. Tymczasem środowisko Macrona chciałoby stworzyć szerszą koalicję z częścią Nowego Frontu Ludowego, tak aby udziału we władzy nie miała skrajnie lewicowa Francja Niepokorna Jeana-Luca Mélenchona.

Macron w poniedziałek spotkał się z liderami skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego, którzy zapowiedzieli, że w przypadku wyznaczenia kandydata Nowego Frontu Ludowego na premiera, natychmiast zgłoszą wniosek o wotum nieufności dla niego, by nie dopuścić do sformowania przez lewicę rządu.

Czytaj więcej

Marcin Giełzak: Jean-Luc Mélenchon to człowiek, który rozsadzi Francję

We wtorek francuscy socjaliści i zieloni zadeklarowali, że nie będą już uczestniczyć w rozmowach z prezydentem Emmanuelem Macronem, które mają na celu wyjście z politycznego impasu. Partia Socjalistyczna i Zieloni apelują do swoich zwolenników o organizację pokojowych protestów w kraju.

- Te wybory zostały nam ukradzione – powiedziała szefowa Zielonych, Marine Tondelier, w rozmowie z francuskim radiem.

Moją odpowiedzialnością jest, aby kraj nie był zablokowany, ani osłabiony

Emmanuel Macron, prezydent Francji

- Nie zamierzamy kontynuować udziału w tych udawanych negocjacjach z prezydentem, który i tak nie słucha (...) i ma obsesję zachowania kontroli. Nie szuka rozwiązania, próbuje dokonać obstrukcji – dodała.

Jean-Luc Mélenchon wzywa do impeachmentu prezydenta Francji, Emmanuela Macrona

Lider Partii Socjalistycznej, Olivier Faure, w rozmowie z telewizją France 2 powiedział z kolei, że nie będzie brał udziału w „parodii demokracji”, gdy perspektywa powołania lewicowego rządu nie jest już brana pod uwagę.

Środowisko Macrona wyklucza możliwość porozumienia z Nowym Frontem Ludowym, jeśli stroną miałaby być Francja Niepokorna. Tymczasem liderzy Nowego Frontu Ludowego wykluczają podział w ramach bloku.

- Ich problemem nie jest tylko Francja Niepokorna, jest nim lewica – stwierdził Faure. - Nie mogą zaakceptować głosowania, w którym nie okazali się zwycięzcami – dodał.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Aresztując Pawła Durowa, Francja broni wolności

Macron chce we wtorek rozpocząć nową turę rozmów o sformowaniu rządu. Jednak na lewicy pojawiły się już nawet głosy o impeachmencie prezydenta (kadencja Macrona kończy się w 2027 roku).

„Moją odpowiedzialnością jest, aby kraj nie był zablokowany, ani osłabiony” - głosi oświadczenie francuskiej głowy państwa. Macron wezwał jednocześnie liderów partii politycznych do „zaprezentowanie ducha odpowiedzialności”. Prezydent Francji stwierdził też, że powołanie wyłącznie lewicowego rządu nie wchodzi w grę, ponieważ natychmiast obaliłyby go inne siły w parlamencie.

Manuel Bompard, polityk Francji Niepokornej, wypowiedź Macrona, wykluczającą powołanie lewicowego rządu, nazwał „nieakceptowalnym, antydemokratycznym zamachem”. Lider tego ugrupowania, Mélenchon, wezwał do "silnej i zdecydowanej odpowiedzi" opinii publicznej i polityków, w tym do złożenia "wniosku o impeachment" prezydenta.

Lider komunistów, Fabien Roussel zaapelował o "wielką mobilizację ludową". Tondelier mówiła, że należy się "pozbyć Macrona dla dobra demokracji". - On jest chaosem i niestabilnością - dodała.

Obecnie rządem kieruje polityk partii Macrona, Gabriel Attal, który jest najdłużej po II wojnie światowej urzędującym premierem rządu tymczasowego. Za miesiąc rząd powinien przedstawić projekt budżetu na 2025 rok - tymczasem gabinet Attala nie ma większości w Zgromadzeniu Narodowym.

Wybory parlamentarne wygrał we Francji Nowy Front Ludowy, który zdobył 180 mandatów, znacznie mniej niż wynosi bezwzględna większość w parlamencie (289 mandatów).

Lewica oskarża środowisko Emmanuela Macrona o to, że „ukradło wybory”

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Ta grupa amerykańskich wyborców zwykle wybierała Demokratów. Teraz zagłosuje na Trumpa
Polityka
Chiny: Pierwsza od kilkudziesięciu lat zmiana wieku emerytalnego
Polityka
Burza wśród rosyjskich opozycjonistów. Pobicie współpracownika Nawalnego zlecił emigrant-miliarder?
Polityka
Holandia ogłosi "ogólnokrajowy kryzys uchodźczy". Chce zamknąć się na imigrantów
Polityka
W PE będzie debata o kontrolach na granicach Niemiec. Na wniosek polityka z Niemiec
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne