Kim był Isma'il Hanijja, lider Hamasu zabity w Teheranie?

Mimo agresywnej retoryki stosowanej przez Isma'ila Hanijję, lidera politycznego Hamasu, który zginął w ataku na jego rezydencję w Teheranie, o którą Hamas oskarża Izrael, nie był przedstawicielem najbardziej radykalnego skrzydła organizacji, która rządzi Strefą Gazy od 2007 roku.

Publikacja: 31.07.2024 07:41

Isma'il Hanijja

Isma'il Hanijja

Foto: Iran's Presidency/WANA (West Asia News Agency)/Handout via REUTERS

arb

Hanijja został szefem biura politycznego Hamasu w 2017 roku. Na co dzień rezydował w stolicy Kataru, Dausze. W ostatnich miesiącach był kluczowym negocjatorem w kwestii rozejmu z Izraelem, który od 7 października prowadzi operację odwetową w Strefie Gazy po niespodziewanym ataku Hamasu na Izrael.

Arabscy dyplomaci i politycy postrzegali Isma'ila Hanijję jako polityka pragmatycznego

- Wszelkie porozumienia dotyczące normalizacji, które wy (państwa arabskie) podpiszecie z (Izraelem) nie zakończą tego konfliktu — mówił Hanijja w telewizji Al Jazeera krótko po ataku na Izrael z 7 października.

W działaniach odwetowych Izraela prowadzonych od tego czasu w Strefie Gazy zginęło trzech synów Hanijji — Hazem, Amir i Mohammad. Wszyscy trzej zginęli w ataku Izraela z 10 kwietnia, gdy samochód, którym jechali, został zaatakowany z powietrza przez Izrael. Hanijja stracił też w tym ataku czworo wnucząt.

Hanijja zaprzeczał, jakoby jego synowie byli bojownikami Hamasu. Podkreślał jednak, że „interes narodu palestyńskiego jest ponad wszystkim innym” gdy pytano go, czy śmierć jego bliskich wpłynie na przebieg negocjacji pokojowych z Izraelem.

Czytaj więcej

Isma’il Hanijja, lider Hamasu zabity w Iranie. Hamas oskarża Izrael

Arabscy dyplomaci i politycy z państw arabskich postrzegali Hanijję jako umiarkowanego i pragmatycznego przedstawiciela Hamasu. Tymczasem Izrael uważa całe kierownictwo Hamasu za terrorystów a Hanijję za „pociągającego za sznurki w organizacji terrorystycznej”.  Nie jest jednak jasne jak dużo Hanijja wiedział o planach ataku z 7 października, który był przygotowywany w ścisłej tajemnicy przez radę wojskową Hamasu w Gazie. 

Hanijja był oskarżany przez Izrael o to, że kierował pomoc humanitarną przeznaczoną do Strefy Gazy do wojskowego skrzydła Hamasu. Hamas zaprzeczał tym oskarżeniom.

Po opuszczeniu Gazy w 2017 roku i przeniesieniu się do Kataru Hanijja został zastąpiony przez bardziej radykalnego Jahję Sinwara, który został liderem Hamasu w Strefie Gazy. Sinwar w 2011 roku wrócił do Strefy Gazy po spędzeniu ponad dwóch dekad w izraelskich więzieniach.

W 2006 roku Hanijja został palestyńskim premierem, ale w 2007 roku stracił to stanowisko odsunięty przez władze Autonomii Palestyńskiej po tym jak Hamas zagarnął władzę w Strefie Gazy

Przebywający poza Strefą Gazy Hanijja stał się polityczną i dyplomatyczną twarzą Hamasu.

Isma'il Hanijja, protegowany założyciela Hamasu

Hanijja dołączył do Hamasu w 1987 roku, gdy organizacja ta powstała po pierwszej palestyńskiej intifadzie (powstaniu). Przyszły lider Hamasu był protegowanym założyciela tej organizacji, szejka Ahmada Jassina. W 1994 roku Hanijja mówił Reuterowi, że Jassin był wzorem dla młodych Palestyńczyków. - Uczyliśmy się od niego miłości do islamu i poświęcenia dla islamu oraz tego, by nie klękać przed tyranami i despotami — mówił.

Hanijja został zaufanym doradcą Jassina. Ten ostatni został zamordowany przez Izrael w 2004 roku.

Przyszły lider Hamasu od początku opowiadał się za tym, by organizacja zaangażowała się w politykę. W 1994 roku mówił, że stworzenie partii politycznej na bazie Hamasu „pozwoli Hamasowi mierzyć się z rozwojem sytuacji” wokół Palestyny.

W 2006 roku Hanijja został palestyńskim premierem, ale w 2007 roku stracił to stanowisko odsunięty przez władze Autonomii Palestyńskiej po tym jak Hamas zagarnął władzę w Strefie Gazy.

W 2012 roku pytany przez agencję Reutera czy Hamas porzucił walkę zbrojną zapewniał, że „oczywiście nie”. Dodał, że „opór będzie trwał we wszystkich formach — oporu ludowego, politycznego, dyplomatycznego i militarnego”.

Hanijja został szefem biura politycznego Hamasu w 2017 roku. Na co dzień rezydował w stolicy Kataru, Dausze. W ostatnich miesiącach był kluczowym negocjatorem w kwestii rozejmu z Izraelem, który od 7 października prowadzi operację odwetową w Strefie Gazy po niespodziewanym ataku Hamasu na Izrael.

Arabscy dyplomaci i politycy postrzegali Isma'ila Hanijję jako polityka pragmatycznego

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Czy zamach uratuje Donalda Trumpa? To może być punkt przełomowy kampanii
Polityka
Drugi zamach na Donalda Trumpa. Kandydat na prezydenta wskazuje winnych
Polityka
Ameryka już zaczyna głosować na prezydenta
Polityka
Wojna wśród emigrantów z Rosji. Opozycjoniści walczą między sobą
Polityka
Szwajcarska demokracja do remontu. Fałszowano podpisy