Kulisy decyzji Szymona Hołowni ws. braku poparcia dla rządowego programu. W tle instytucja obsadzona przez jego środowisko

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia sprzeciwia się rządowemu programowi dopłat do kredytów. Jaki wpływ ma na to planowana likwidacja instytucji, w której posady znaleźli działacze Polski 2050?

Aktualizacja: 31.07.2024 06:29 Publikacja: 31.07.2024 04:30

Szymon Holownia

Szymon Holownia

Foto: Fotorzepa/Michal Kolanko

– Kredytu zero procent nie poprzemy. Uważamy, że rozwiązania, które zapewnią prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów, to nie jest najlepsze rozwiązanie – powiedział przed tygodniem marszałek Sejmu i przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia. Oświadczył, że jego ugrupowanie nie zagłosuje za przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii „kredytem #naStart”, programem dopłat do kredytów mieszkaniowych, zgodnie z którym niektórzy beneficjenci uzyskaliby stopę procentową nawet na poziomie 0 proc.

Program był jedną z kluczowych obietnic KO. Zapisano go pod pozycją 91. na liście „100 konkretów na 100 dni”. Bez poparcia Polski 2050 nie zyska on większości w Sejmie. Powód sprzeciwu? Zdaniem Hołowni nie będzie on skuteczny, bo doprowadzi do wzrostu cen mieszkań, podobnie jak program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, uruchomiony za rządów PiS.

Tego, że ceny mieszkań pójdą a górę, obawia się też wielu ekspertów. W tle sprzeciwu Hołowni jest jednak coś jeszcze: instytucja rządowa, w której posady znalazło wielu działaczy Polski 2050.

Krajowy Zasób Nieruchomości podlega ministerstwu, które przypadło w udziale partii Hołowni

Chodzi o Krajowy Zasób Nieruchomości, instytucję powołaną w 2017 roku, by pomagać w realizacji innego programu Prawa i Sprawiedliwości „Mieszkanie+”, którego celem była budowa mieszkań na wynajem. Program skończył się fiaskiem i zakończono go w 2022 roku. Mimo to KZN wciąż istnieje, a politycznie podlega Polsce 2050.

Czytaj więcej

Hołownia: Polska 2050 nie poprze projektu ustawy o kredycie #naStart

Dzieje się tak dlatego, że ministrą nadzorującą tę instytucję jest związana z partią Hołowni szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Pod koniec grudnia odwołała zarząd KZN, uzasadniając to długą listą nieprawidłowości. „Od 2018 roku czterokrotny wzrost wynagrodzeń. Zamiast tysięcy mieszkań jeden ukończony blok, zarzuty o mobbing i nadużywanie władzy przez byłe już kierownictwo KZN” – wyliczała w serwisie X. Wspomniany „mobbing” i „nieobyczajne zachowanie” to nawiązanie do listu otwartego pracowników KZN, którzy zarzucili dotychczasowemu prezesowi Arkadiuszowi Urbanowi „wątpliwe moralnie sytuacje”, a także „szereg wykroczeń natury prawnej”.

Pełczyńska-Nałęcz powołała nowy zarząd w styczniu, jednak trudno powiedzieć, że jest on apolityczny. Prezesem KZN został bowiem Łukasz Bałajewicz, były wiceburmistrz Gorlic z Polski 2050.

Jeszcze więcej nazwisk ze środowiska Hołowni jest w radzie nadzorczej KZN. Wśród jej członków jest Emil Rojek, wicewojewoda pomorski związany ze Stowarzyszeniem Polska 2050 i Instytutem Strategie 2050, przedstawiany w pomorskich mediach jako członek partii Hołowni. W radzie nadzorczej KZN zasiada też mec. Filip Curyło, partner w kancelarii posła Pawła Śliza z Polski 2050.

Jeszcze więcej nazwisk ze środowiska Hołowni jest w radzie nadzorczej KZN

Rzeczniczką KZN jest Gabriela Sowa, była koordynatorka w Instytucie Strategie 2050. Prywatnie jest krewną Marka Sowy, posła na Sejm, choć nie z Polski 2050, lecz KO.  A doradcą prezesa KZN ds. społecznych inicjatyw mieszkaniowych został Michał Szymczyk, były kandydat na posła z powiatu gorlickiego, tego samego, z którego pochodzi nowy prezes. Co zaskakujące, Szymczyk doradztwo w KZN łączy z byciem wodzirejem na weselach. „Jeżeli szukacie ekipy, która ma prowadzić ten wasz dzień i wasze wesele, ma być niesamowita zabawa, ma być wszystko pięknie, kolorowo i soczyście, wybierzcie nas!” – zachęca w jednym z filmików.

Zdaniem Polski 2050 sprzeciw wobec programu nie ma związku z planowaną likwidacją KZN

Jaki jest związek KZN z programem „kredyt #naStart”? Ma zostać zlikwidowany. Jednak nie samą ustawą o kredycie, ale za sprawą towarzyszącego jej innego projektu, również przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii – przeciwdziałającego wzrostowi cen mieszkań przez zwiększenie dostępności gruntów. O tym, że drugi projekt przewiduje likwidację KZN, napisał w poniedziałek sympatyzujący z PiS portal Niezalezna.pl. Udało nam się potwierdzić tę informację.

Czy sprzeciw Polski 2050 wobec programu ma związek z potencjalną likwidacją KZN? Zaprzecza temu biuro prasowe partii Polska 2050. „Decyzja uwarunkowana jest oceną merytoryczną programu »kredyt #naStart«, a nie żadnymi kwestiami personalnymi. Wynika z braku przekonania o pozytywnym wpływie na rynek mieszkaniowy” – zapewnia biuro prasowe.

Czytaj więcej

Polityka mieszkaniowa według przyszłej koalicji. Co z kredytem 2 proc.?

Dodaje, że „na funkcję prezesa KZN odbył się otwarty, kilkuetapowy konkurs”, a doradcę prezesa i rzecznika prasowego również wyłoniono w drodze konkursu. „Członkowie rady nadzorczej posiadają wysokie kompetencje i uprawnienia odpowiednie do pełnienia funkcji” – podkreśla biuro partii Hołowni. Zaznacza, że „nominacje były zgodne ze standardami etycznymi, które partia stara się wdrażać”. Aczkolwiek dodaje, że „partia zweryfikuje sytuację w KZN i w razie konieczności podejmie odpowiednie kroki, aby zapewnić zgodność z przyjętymi zasadami”.

– Kredytu zero procent nie poprzemy. Uważamy, że rozwiązania, które zapewnią prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów, to nie jest najlepsze rozwiązanie – powiedział przed tygodniem marszałek Sejmu i przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia. Oświadczył, że jego ugrupowanie nie zagłosuje za przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii „kredytem #naStart”, programem dopłat do kredytów mieszkaniowych, zgodnie z którym niektórzy beneficjenci uzyskaliby stopę procentową nawet na poziomie 0 proc.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Intel wstrzymuje inwestycje w Polsce i w Niemczech
Polityka
Powódź w Polsce. Wojska inżynieryjne skierowane do Głuchołazów
Polityka
Intel wstrzymuje budowę fabryki w Polsce. Politycy PiS krytykują rząd
Polityka
Donald Tusk skasuje instytut Jarosława Kaczyńskiego i Viktora Orbána
Polityka
Powódź w Polsce. Czy PiS może przegrzać z krytyką rządu? Michał Kolanko: Jest blisko