Autor zwrócił uwagę na fakt, że jako drugi po Brukseli cel podróży zagranicznej po zaprzysiężeniu swojego rządu Tusk wybrał właśnie Kijów, a nie Berlin, Paryż czy Waszyngton. Ta decyzja świadczy o tym, że polski premier przypisuje obronie Ukrainy przed Rosją centralne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski.
Donald Tusk i jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mieli w minionych tygodniach „pełne ręce roboty”, aby posklejać nadszarpnięte relacje z Ukrainą. „Krótkowzroczna polityka PiS w połączeniu z wyborczym szumem doprowadziła do sytuacji, w której rozwiązywalne problemy gospodarcze wywołały kryzys zaufania” – pisze Mijnssen.
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Tusk aspiruje do roli przywódczej w UE
Autor przedstawił tło sporu o eksport ukraińskich produktów rolnych oraz przebieg protestu polskich rolników, a także reakcje strony ukraińskiej. „Tusk pokazał, że problemy można rozbroić dzięki międzynarodowej kooperacji” – podkreślił dziennikarz „Handelsblatt”.
Polski premier odniósł jego zdaniem „etapowe zwycięstwo na drodze do przywódczej roli w Europie”. „Były przewodniczący Rady Europejskiej dysponuje znakomitymi kontaktami w stolicach europejskich” – podkreślił autor zaznaczając, że międzynarodowa pozycja Tuska jest powodem ataków ze strony PiS, które przedstawia go jako „lokaja Berlina czy Brukseli”.