Posłanka zastrzegła w radiu RMF FM, że jest to tylko teoria, ponieważ obecna koalicja rządząca nie ma tak dużej większości, by mogła zmienić Konstytucję. – To (tylko) w świecie idealnym. Natomiast w świecie nieidealnym — myślę, że po prostu trzeba poczekać, aż skończy się kadencja sędziów, którzy zostali nominowani przez Prawo i Sprawiedliwość – dodała.
Uchwały unieważniające wybór sędziów
Koalicja planuje natomiast podjąć uchwały stwierdzające nieważność wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Z informacji pojawiających się w mediach wynikało, że Sejm może podjąć trzy takie uchwały – dotyczące Mariusza Muszyńskiego, Jarosława Wyrembaka i Justyna Piskorskiego. Jeśli trybunał mimo wszystko będzie ich dopuszczał do orzekania, koalicja nie będzie uznawała wyroków podjętych w takim składzie.
Czytaj więcej
Dwunastka sędziów, poza trójką, została wybrana w sposób prawidłowy. Ani władza ustawodawcza, ani wykonawcza nie może odwołać tych sędziów - mówił w TVN24 Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku, były przewodniczący PKW, pytany o sytuację w Trybunale Konstytucyjnym.
Z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia zastrzegł w poniedziałek w Wilnie, że decyzje w sprawie uchwał unieważniających wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego jeszcze nie zapadły. Prawdopodobnie Sejm nie będzie się zajmował tą sprawą na najbliższym posiedzeniu.
Trzy projekty liberalizacji przepisów aborcyjnych
Przewodnicząca klubu Lewicy zapowiedziała też, że wkrótce Sejm zajmie się też projektami liberalizacji ustawy aborcyjnej. Dotychczas wpłynęły trzy takie projekty - dwa autorstwa Lewicy i jeden Koalicji Obywatelskiej.