Premier Szwecji spotka się z Orbánem. Będzie rozmowa o NATO

Premier Ulf Kristersson zamierza w przyszłym tygodniu spotkać się z premierem Węgier Viktorem Orbánem w celu rozmów o wniosku Szwecji o przystąpienie do NATO.

Publikacja: 25.01.2024 18:00

Viktor Orbán i  Ulf Kristersson

Viktor Orbán i Ulf Kristersson

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 701

Kilka dni temu premier Węgier Viktor Orbán zaprosił premiera Szwecji do "negocjacji" w sprawie  przystąpienia tego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto jako cel zaproszenia wskazał „budowanie zaufania”. - Współpraca polityczna i w zakresie bezpieczeństwa wymaga bezwarunkowego zaufania - oświadczył.

Wówczas na zaproszenie Węgier zareagował szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billström, który stwierdził, że "nie widzi powodu" do jakichkolwiek negocjacji  w tej sprawie.

Czytaj więcej

Orbán zaprasza Szwecję do negocjacji ws. NATO. Sztokholm "nie widzi powodu"

Premier Szwecji widzi korzyść w „bardziej intensywnym dialogu”

Premier Szwecji Ulf Kristersson zaproponował, że w przyszłym tygodniu spotka się w Brukseli z  Viktorem Orbánem, wyraził przy tym nadzieję na usunięcie pozostałych przeszkód utrudniających Sztokholmowi przystąpienie do NATO.

W liście do Orbána Kristersson powiedział, że będzie szansa na spotkanie na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli 1 lutego.

„Zgadzam się z Państwem, że korzystny byłby bardziej intensywny dialog między naszymi krajami” – napisał Kristersson. Przyjął także zaproszenie Orb ána na spotkanie w Budapeszcie w dogodnym dla obu polityków terminie w celu omówienia wniosku Szwecji do NATO.

We wtorek turecki parlament w końcu dał zielone światło dla wniosku Szwecji i oczekuje się, że prezydent Tayyip Erdogan w najbliższych dniach złoży pod nim swój podpis, pozostawiając Węgry jedynym członkiem NATO, który nie zatwierdził jeszcze członkostwa Szwecji.

Czytaj więcej

Turcja zatwierdziła wniosek akcesyjny Szwecji do NATO

Węgry nie rozpatrzyły jeszcze wniosku Szwecji, zirytowane  szwedzką krytyką dotyczącą łamania zasad państwa prawa pod rządami  Orbán. Premier powtórzył jednak w środę, że jego kraj popiera członkostwo Szwecji.

Węgierski parlament będzie musiał ratyfikować wniosek Szwecji, ale jego przewodniczący stwierdził w czwartek, że zatwierdzenie go nie jest pilne. Parlament ma przerwę do około połowy lutego, ale Orbán może zwołać  nadzwyczajne  posiedzenie.

Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego