Aktualizacja: 22.11.2024 02:30 Publikacja: 02.01.2024 03:00
83-letnia Małgorzata, która po śmierci Elżbiety II jest jedyną królową zasiadającą na tronie w Europie, do niedawna wykluczała abdykację.
Foto: BO AMSTRUP / RITZAU SCANPIX / AFP
Zwolennik republiki, który w 2022 roku w trakcie obchodów 50. rocznicy wstąpienia na tron monarchini rozwinął przed pałacem królewskim w Kopenhadze transparent wzywający do obalenia korony, został niemal zlinczowany przez tłum. Bo też 80 proc. Duńczyków deklaruje przywiązanie do najstarszej monarchii w Europie i za żadną cenę nie chce jej wygaszenia. Patrzą, jak od Francji po Polskę wyłonieni w wyborach powszechnych prezydenci dzielą naród, zamiast go łączyć. I nie chcą iść tym śladem. – Nikt z nas nie pamięta innego monarchy. Małgorzata stała się ucieleśnieniem tego, czym jest duńskość – podkreśliła Mette Frederiksen, premier Danii.
Matt Gaetz odrzucił nominację Donalda Trumpa na stanowisko prokuratora generalnego, twierdząc, że jego kandydatura „odciąga uwagę od kluczowej pracy” związanej z przekazaniem władzy Trumpowi.
Po raz pierwszy od 25 lat Parlament Europejski nie odrzucił żadnego z kandydatów na komisarzy. To wcale jednak nie jest oznaką zgody między partiami europejskiego głównego nurtu.
Nowa administracja Donalda Trumpa będzie jeszcze mocniej wspierać Izrael. Co kształtuje politykę USA? W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Michał Płociński rozmawia z Philipem Steele’em, amerykańskim historykiem, o głębokich korzeniach chrześcijańskiego syjonizmu oraz współczesnej ideologii chrystianizmu i ich kolosalnym wpływie na światopogląd białych Amerykanów.
Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego wydała nakaz aresztowania premiera Izraela, Beniamina Netanjahu i byłego już ministra obrony Jo'awa Gallanta.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus trafił do szpitala w Rio de Janeiro - podała lokalna gazeta O Globo. Jak poinformował szpital Samaritano Barra da Tijuca w Rio de Janeiro po spędzeniu nocy na obserwacji, został wypisany.
Dwa duńskie okręty wojenne zatrzymały na Bałtyku chiński statek handlowy, który przepływał w pobliżu uszkodzonych, podwodnych kabli w czasie, gdy dokonano na nich dywersji
Rośnie kolejny duński gigant logistyczny, oferujący żeglugę promową i logistykę kontraktową dla tureckiego przemysłu.
Kopenhaska Noma, uznawana przez wielu ekspertów za najlepszą restaurację na świecie, w ostatnich latach przechodziła spore przemiany. Jej twórca, duński szef kuchni René Redzepi, zdradził, jaki los czeka słynny lokal, który zdobył trzy gwiazdki Michelin.
86 zarzutów usłyszy niebawem 29-letni motocyklista z Danii. Dotyczą one jazdy z dużą prędkością na motocyklach, jazdy na tylnym kole i narażania innych użytkowników drogi na niebezpieczeństwo - poinformowała tamtejsza policja. Dowodów dostarczył sam oskarżony. Na kasku miał bowiem zamontowaną kamerę, która dostarczyła śledczym kilku godzin nagrań.
Udział polskich firm przy rozwoju, budowie i obsłudze naszego pierwszego projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku oceniamy na 20–30 proc. – mówi Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzającą Offshore w Ørsted Polska.
Duńska policja zatrzymała aktywistkę klimatyczną, Gretę Thunberg, w czasie organizowanego w Kopenhadze protestu przeciwko wojnie w Strefie Gazy.
Od początku przyszłego roku Dania i Szwecja wprowadzą myto dla ciężarówek uzależnione o emisji dwutlenku węgla. Oczywiście ceny wzrosną.
Rząd Danii chce przyciągnąć więcej studentów z Afryki do duńskich uniwersytetów i szkół wyższych - ogłosił minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen. Dodał, że może to przynieść obu stronom zarówno korzyści ekonomiczne jak polityczne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas