Na ten tydzień Rada Mediów Narodowych wyznaczyła szereg posiedzeń, które odbywać się mają codziennie, aż do końca roku. Jak podaje Interia, na środowym posiedzeniu Rada wyznaczyć ma pełnomocnika prawnego, który będzie prezentował jej stanowisko przed sądem rejestrowym. Zostać nim ma radca prawny Marek Sterniczuk.
Walka o media publiczne weszła na nowy etap – sądowy
Jeden z członków Rady Mediów Narodowych powiedzieć miał w rozmowie z Interią, że „batalia o media publiczne wchodzi w nowy etap – etap sądowy”. „RMN stoi na stanowisku, że wszelkie decyzje podejmowane przez ministra kultury na podstawie uchwały Sejmu są bezprawne (…). Od członków Rady słyszymy, że wszyscy szykują się teraz do batalii sądowej, bo tam przenosi się ciężar decyzji” – czytamy.
Rada Mediów Narodowych nie jest stroną w postępowaniu przed sądem rejestrowym. Mimo to chce skorzystać z formuły "przyjaciela sądu” oraz przedstawić swoją opinię na temat tego, kto jest legalnie wybranym zarządem TVP oraz innych spółek medialnych. W środę Rada Mediów Narodowych przegłosowała uchwałę w tej sprawie.
Rada Mediów Narodowych podważa decyzję ministra. „Są sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi”
Rada Mediów Narodowych wraz z uchwałą wydała w środę stanowisko, w którym przeczytać można między innymi, że "podjęte przez Ministra uchwały (dotyczące zmian we władzach mediów publicznych - red.) są sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi, a także z ustawą z dnia 29 grudnia 1992 r. ustawą o radiofonii i telewizji (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1722), ustawą z dnia 31 lipca 1997 r. o Polskiej Agencji Prasowej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1595) oraz ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 692)". "Stosowanie w sposób bezpośredni Kodeksu spółek handlowych narusza zasadę niezależności mediów od organów władzy wykonawczej. Działanie Ministra Kultury to jaskrawy przypadek degradacji roli mediów publicznych w obowiązującym porządku konstytucyjnym i demonstracja uzależnienia ich od władzy wykonawczej" - czytamy w stanowisku Rady Mediów Narodowych.
Czytaj więcej
W związku z sytuacją w mediach publicznych posłowie PiS złożyli wniosek o wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza (PO).