Rada Europejska zdecydowała o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią

Mimo sprzeciwu Węgier Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z władzami Ukrainy i Mołdawii. Viktor Orbán opuścił salę obrad, aby umożliwić jednomyślną decyzję.

Publikacja: 14.12.2023 18:43

Premier Viktor Orban żądał zdjęcia z planu obrad punktu dotyczącego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z

Premier Viktor Orban żądał zdjęcia z planu obrad punktu dotyczącego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 659

Poza decyzją o rozpoczęciu rozmów z Kijowem i Kiszyniowem, Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Gruzji statusu kraju kandydującego oraz rozpoczęciu negocjacji z Bośnią i Hercegowiną „po osiągnięciu niezbędnego stopnia zgodności z kryteriami członkostwa”.

"Dziękuję wszystkim, którzy pracowali nad tym, aby tak się stało i wszystkim, którzy pomogli. Gratuluję tego dnia każdemu Ukraińcowi. Gratuluję również Mołdawii i osobiście Mai Sandu. Historię tworzą ci, którym nie nudzi się walka o wolność" - napisał Wołodymyr Zełenski.

O decyzji Rady Europejskiej poinformował w mediach społecznościowych szef RE Charles Michel.

Viktor Orbán opuścił salę obrad

Przywódcy UE zgodzili się  na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą po zaskakująco szybkiej rezygnacji Viktora Orbána, który opuścił salę, aby umożliwić jednomyślną decyzję. Jeszcze tuż przed rozpoczęciem obrad węgierski premier stanowczo sprzeciwiał się jakimkolwiek rozmowom z Ukrainą, twierdząc, że nie wypełniła ona czterech z siedmiu warunków postawionych jej wcześniej przez RE.

W ciągu ostatnich miesięcy Orbán nie tylko blokował unijną pomoc dla Ukrainy, nawołując do rozpoczęcia negocjacji pokojowych między Zełenskim a Putinem, ale żądał także usunięcia z planu obrad rozpoczętego dziś szczytu punktu dotyczącego rozmów o ewentualnym rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Kijowem.

Czytaj więcej

Węgry i Unia Europejska. Czy pieniądze zmiękczą opór Viktora Orbána

100 lat Konkursu Chopinowskiego
z „Rzeczpospolitą”

CZYTAJ WIĘCEJ

Do Brukseli nie przyjechał Wołodymyr Zełenski, który miał uczestniczyć w szczycie. Według nieoficjalnych informacji z obecności ukraińskiego prezydenta zrezygnowano, aby nie prowokować Orbána.

Podczas trwającego szczytu przywódcy państw unijnych chcą także zatwierdzić pomoc w wysokości 50 miliardów euro dla dotkniętej wojną gospodarki Ukrainy.

W porządku obrad znajdują się także długoterminowy budżet UE, obronność, sankcje wobec Rosji, sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Polityka
Wyborcy dowiedzą się czy coś dolega Donaldowi Trumpowi. Raport będzie jawny
Polityka
Wycofanie części żołnierzy USA? Kongres broni Polski przed Trumpem
Polityka
Éric Lombard: Nie wrócimy już do świata sprzed Donalda Trumpa
Polityka
Dlaczego Donald Trump skapitulował w sprawie ceł
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Andrzej Łomanowski: Czy wojna w Ukrainie znudziła Donalda Trumpa