SPD krytykuje swoją wcześniejszą politykę wobec Rosji

SPD na konwencji w Berlinie krytycznie odniosła się do swojej polityki wobec Rosji za czasów prezydentury Władimira Putina.

Publikacja: 09.12.2023 21:13

Olaf Scholz

Olaf Scholz

Foto: AFP

Sekretarz generalny i współprzewodniczący SPD Lars Klingbeil powiedział w sobotę (9.12.23) na konwencji partyjnej, że „błędem było nie odgradzać się wcześniej od systemu Putina”. Jednocześnie bronił polityki odprężenia prowadzonej pod koniec lat 60. i na początku lat 70. przez ówczesnego kanclerza SPD Willy'ego Brandta wobec Związku Radzieckiego i jego sojuszników. Również przewodniczący klubu poselskiego SPD Rolf Muetzenich sprzeciwił się próbom zdyskredytowania wieloletniej polityki SPD jako takiej. Jednocześnie przyznał, że „całkowicie nie docenił imperialnego myślenia Władimira Putina”.

Oświadczenie programowe SPD

Krytycznie do polityki socjaldemokratów wobec Rosji przed wojną w Ukrainie odniesiono się także w omawianym po południu oświadczeniu programowym SPD. Jak podkreślił Klingbeil, dziś chodzi o to, aby zapewnić bezpieczeństwo przed Rosją. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazuje, „że nie zawsze trafnie ocenialiśmy wydarzenia z ostatnich lat” – wynika z oświadczenia przedstawionego przez zarząd partii, które było poddane pod głosowanie w sobotę.

Czytaj więcej

Prasa: Czy Tusk wyprowadzi ociężałych Niemców z równowagi?

Jak skonstatowano: „Trwanie przy przekonaniu, że coraz silniejsze powiązania gospodarcze przyczynią się do demokratyzacji Rosji, było 'błędem'. To spowodowało, że Niemcy 'energetycznie uzależniły się jednostronnie od Rosji”. „Dopóki Rosja dąży do imperialistycznego celu, jakim są podbój i ucisk suwerennych państw, nie może być mowy o normalizacji stosunków z Rosją” – podkreślają autorzy oświadczenia. „Jak długo w Rosji nic się fundamentalnie nie zmieni, trzeba będzie zabezpieczyć Europę przed Rosją”.

Zarzuty wobec SPD

Po rosyjskim ataku na Ukrainę SPD zarzucono, że przez długi czas nie doceniała zagrożenia dla bezpieczeństwa ze strony Rosji. W programie wyborczym z 2021 roku napisano jeszcze: „Pokój w Europie może być osiągnięty nie przeciwko, ale tylko z Rosją”. W projekcie aktualnego oświadczenia programowego zdanie to zostało zmienione: „Dopóki w Rosji nie dojdzie do fundamentalnych zmian, trzeba będzie zadbać o bezpieczeństwo Europy przed Rosją”.

Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego