Premier Mateusz Morawiecki o uchodźcach: Nie zgadzamy się na żadne kwoty i przydziały

Państwa Grupy Wyszehradzkiej stanęły na wysokości zadania, jeżeli chodzi o przyjęcie uchodźców wojennych. Pokazujemy, że granice zewnętrzne UE powinny być chronione. Nie zgadzamy się na żadne kwoty, przydziały migrantów - bardzo jasno to mówimy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 26.06.2023 13:50

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wysz

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie

Foto: PAP/Albert Zawada

W poniedziałek Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie. Na konferencji prasowej poruszył kwestię migracji spoza Unii Europejskiej.

- Bardzo jednoznacznie pokazujemy, że to granice zewnętrzne Unii Europejskiej powinny być chronione, że nie można wspierać organizacji przemytniczych, przemytników ludzi, bo to jest absolutnie niemoralne, że nie można jednocześnie wspierać organizacji terrorystycznych - mówił premier polskiego rządu.

Morawiecki podkreślił, że rząd "nie zgodzi się na żadne kontyngenty, na żadne kwoty, na żadne przydziały migrantów". - Europa musi mieć mechanizmy ochrony przed migracją zewnętrzną - powiedział.

Unia Europejska wprowadza mechanizm relokacji migrantów

Na początku czerwca szefowie dyplomacji państw członkowskich UE przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych. Nowe zasady mówią o minimalnej rocznej liczbie relokacji z państw, w których migranci przekraczają granicę UE do państw UE "mniej narażonych" na takie przyjazdy. Polska miałaby być państwem, do którego mieliby trafiać migranci.

Czytaj więcej

Unijny mechanizm relokacji nielegalnych migrantów. Uchwała PiS - jest decyzja Sejmu

Roczna liczba migrantów poddawanych relokacji została ustalona na 30 tys. Minimalna roczna suma nakładów na relokację to 22 tysiące euro (suma ta może zostać zwiększona). W praktyce oznaczałoby to, że kraje członkowskie będą musiały godzić się na relokacje migrantów lub liczyć się z karami w wysokości 22 tys. euro od każdej nieprzyjętej osoby.

Polska i Węgry głosowały przeciwko przewidującemu mechanizm tzw. obowiązkowej solidarności paktowi migracyjnemu, który został przyjęty większością kwalifikowaną.

Polityka
Sondaż: Którzy kandydaci najbardziej skorzystali na debatach prezydenckich?
Polityka
Awantura o zdjęcie na profilu Marcina Warchoła. Ostro odpowiedział wójt gminy Nadarzyn
Polityka
Poważne oskarżenie Michała Kamińskiego. „Mój kierowca został poproszony, by na mnie donosił”. Senat reaguje
Polityka
Przedświąteczne „Polityczne Michałki” o debatach, liderach i nacjonalizmie gospodarczym
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Dlaczego spada poparcie dla Trzaskowskiego? Prof. Chwedoruk wskazuje na czas przed debatą w Końskich