Jacek Żalek zabiera głos. Mówi o "zorganizowanej grupie przestępczej" w NCBR

Były wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek w pierwszym wywiadzie po dymisji związanej z aferą "Szybkiej ścieżki" odniósł się do nieprawidłowości w NCBR. - Jestem gotów poświęcić karierę polityczną - mówi wiceprezes Partii Republikańskiej.

Publikacja: 23.06.2023 13:26

Jacek Żalek

Jacek Żalek

Foto: PAP, Paweł Reszko

amk

O dotacjach przyznawanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nadzorowane przez ówczesnego byłego wiceministra funduszy i polityki regionalnej zrobiło się głośno w lutym tego roku, gdy media ujawniły, że instytucja ta przyznała bardzo wysokie dotacje dwóm firmom, które powstały krótko przed ogłoszeniem konkursu.

"Szybka Ścieżka - Innowacje Cyfrowe"- w ramach tego konkursu jedna z nich otrzymała 55 mln, druga - 123 mln.Obie te firmy miały  powiązania z Partią Republikańską, której liderem jest Adam Bielan. Wiceliderem zaś - Jacek  Żalek.

Czytaj więcej

Audyt i dymisje po konkursach NCBiR. Jackowi Żalkowi zabrano pełnomocnictwa

Dziennikarskie śledztwo i kontrola poselska ujawniły wówczas, że  projekty, którym przyznano dotacje, nie spełniały nawet warunków konkursu.

W marcu tego roku Jacek Żalek przekazał prokuraturze i NIK nagrania rozmów pracowników NBCR.

Czytaj więcej

Afera NCBR: Jacek Żalek dostarczył prokuraturze stenogramy. Adam Bielan nazywany "sponsorem"

W wyniku afery Jackowi Żalkowi odebrano nadzór nad NCBR, a on sam podał się do dymisji "pod warunkiem wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy i bezstronnego wskazania ewentualnych winnych" - jak mówi w pierwszym wywiadzie po zwolnieniu, udzielonym TVN24.

Żalek zdecydował się na rozmowę po tym, jak jego miejsce w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej zajęła asystentka europosła Adama Bielana, Ewelina Owczarska. Zdaniem Żalka  "jednoznacznie wskazuje to na brak woli wyjaśnienia sprawy".

Czytaj więcej

Asystentka Adama Bielana wchodzi do rządu za Jacka Żalka

Ma z nich wynikać, że w sprawach decyzji podejmowanych przez NCBR, czyli m.in. w kwestii przydzielania wysokich grantów na działania innowacyjno-badawcze,  funkcjonował tzw. mały zarząd - powołany poza strukturami Centrum i poza ministerialną kontrolą Jacka Żalka. W jego rozmowach Adam Bielan nazywany był "sponsorem".

Decyzje poza strukturami NCBR

W skład "małego zarządu" wchodził p.p. dyrektora NCBR Paweł Kuch, jego brat - prawnik Karol Kuch i prawnicy z jego kancelarii.

- Ja, jako minister nadzorujący NCBiR, miałem o tej strukturze nie wiedzieć. Miał o niej nie wiedzieć również minister Grzegorz Puda. Decyzje miały zapadać za naszymi plecami, a nawet z pominięciem hierarchii w samym NCBiR - mówił Żalek.

W skład "dużego zarządu" wchodzili z kolei doradcy dyrektora NCBiR bezpośrednio związani z Adamem Bielanem, jak jego były asystent Ignacy Bobruk, jego prawnik Karol Kuch, współpracownik Tomasz Kawka czy Ireneusz Wesołowski.

"Zorganizowana grupa przestępcza"

Żalek stwierdził w rozmowie z TVN24, że układ ten kojarzy mu się z przestępcza strukturą, mówił też o powiązaniach między członkami obu grup i szantażu, jakiego miał się dopuszczać Adam Bielan, który miał grozić odwołaniem tym członkom, którzy się nie podporządkowali.

- Mały i duży zarząd to miała być ukryta struktura. Kojarzy mi się to ze zorganizowaną grupą przestępczą, która działa w oparciu o nieformalne zależności - mówił Żalek.

Według zdymisjonowanego wiceministra opisane przez niego działania nieformalnych struktur w NCBR  ukazują "patologiczny obraz osób, które uzurpowały sobie prawo do sprywatyzowania instytucji publicznej, z pominięciem organów nadzoru i lekceważeniem ministra".

Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga