Resort spraw zagranicznych wydał oświadczenie w 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
"27 stycznia 1945 roku zamknięta brama niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau otworzyła się przed siedmioma tysiącami więźniów zniewolonych przez nieludzki, totalitarny i zbrodniczy reżim nazistowskich Niemiec" - czytamy.
Czytaj więcej
27 stycznia obchodzona będzie 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
W tekście podkreślono, że Auschwitz-Birkenau to tylko jeden z wielu obozów zagłady tworzonych w czasie II wojny światowej przez niemiecką III Rzeszę, "a jednocześnie najbardziej rozpoznawalny symbol i miejsce ludobójstwa i męczeństwa na świecie. "Dzisiaj skłaniamy głowę w hołdzie przed ponad milionem ofiar – Żydów, Polaków, Roma i Sinti, oraz wszystkich innych, pochodzących z całej okupowanej Europy, jak również przed zmniejszającą się z każdym rokiem grupą Ocalonych, którym dane było przeżyć ten pamiętny dzień" - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Od 2005 r. 27 stycznia obchodzony jest uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zdaniem MSZ, ta data "nie może nie skłaniać do refleksji na temat współczesnych wyzwań, które dobitnie pokazują, że świat, kilkadziesiąt lat po zbrodni, która okryła mrokiem europejską cywilizację i silnie naznaczyła XX wiek, wciąż wymaga naprawy oraz stałego zaangażowania w obronę takich wartości jak pokój, prawda i wolność od nienawiści".