Sejm. PiS znów przegrał głosowanie w sprawie komisji weryfikacyjnej

Na posiedzeniu sejmowej komisji administracji opozycja wygrała głosowanie w sprawie proponowanego przez posłów PiS powołania Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.

Publikacja: 11.01.2023 02:19

Posiedzenie komisji administracji i spraw wewnętrznych

Posiedzenie komisji administracji i spraw wewnętrznych

Foto: PAP/Piotr Nowak

zew

Grupa posłów PiS 1 grudnia złożyła w Sejmie projekt ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Skierowany do prac w komisji administracji i spraw wewnętrznych projekt został 13 grudnia przez komisję odrzucony - za odrzuceniem projektu było wówczas 20 posłów, 17 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Komisja weryfikacyjna idzie do kosza. Opozycja wygrywa głosowanie podczas komisji administracji" - cieszył się w mediach społecznościowych poseł Dariusz Klimczak (PSL), przeciwnik projektu. Dzień później Sejm nie zgodził się jednak na odrzucenie projektu.

Czytaj więcej

"Komisja weryfikacyjna idzie do kosza". PiS przegrało głosowanie w Sejmie

We wtorek komisja ponownie zajęła się projektem, tym razem w trybie art. 46 ust. 2 regulaminu Sejmu, zgodnie z którym jeżeli Sejm odrzuci przedstawiony w sprawozdaniu komisji wniosek o odrzucenie projektu, projekt kieruje się do komisji, które rozpatrywały projekt, w celu ponownego rozpatrzenia.

Wnioski o odrzucenie projektu złożyły Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050. W głosowaniu komisja administracji i spraw wewnętrznych ponownie zarekomendowała odrzucenie projektu w sprawie powołania komisji weryfikacyjnej. Za takim rozwiązaniem było 20 posłów, 19 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Według zamierzeń wnioskodawców, których reprezentantem był Kazimierz Smoliński (PiS), komisja miałaby funkcjonować na zasadach podobnych jak tych w przypadku komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. Komisja miała składać się z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm.

Pierwszy raport z prac komisji miał zostać zaprezentowany do 17 września 2023 r.

Polityka
Zełenski spotkał się z Tuskiem. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska"
Polityka
Kaczyński jak Nawrocki ws. Ukrainy w UE i NATO. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy”
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o mowę nienawiści. Porównał internet do knajpy
Polityka
PiS prowadzi w sondażu. Posłanka KO: Bez prezydenta nie zrealizujemy wszystkich planów
Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu