Aktualizacja: 14.11.2024 06:41 Publikacja: 04.12.2022 22:30
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
Foto: PAP/Radek Pietruszka
Badania pokazują, że aż 40,2 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna przyjąć propozycję Niemiec, aby przy granicy wschodniej ustawić baterie Patriot. Z kolei zdaniem 28,6 proc. respondentów decyzję o ich lokalizacji powinny wspólnie podjąć kraje NATO. Tylko 12,5 proc. pytanych przez IBRiS jest przekonanych, że Niemcy powinny się zgodzić z propozycją Warszawy, aby wyrzutnie przekazać do Ukrainy. Pozostali, czyli 11,8 proc., nie mają zdania.
Co ciekawe, z propozycją przedstawioną przez szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (chcą, aby baterie zostały wysłane do Ukrainy) zgadza się tylko 29 proc. wyborców obozu rządzącego, jednocześnie co trzeci ich stronnik (34 proc.) chce, aby o ich lokalizacji zdecydowali członkowie paktu. Za wzmocnieniem polskiej granicy tą bronią jest aż 64 proc. wyborców opozycji, a za decyzją kolektywną NATO w tej sprawie co czwarty jej zwolennik (27 proc.).
Polacy są sceptyczni wobec wyboru, którego dokonali niedawno Amerykanie. Nie mają pewności, czy Donald Trump jako 47. prezydent USA poprawi bezpieczeństwo Polski.
Sąd oddalił wniosek o przejęcie władzy w Konfederacji przez specjalnego funkcjonariusza – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Powodem jego złożenia było niezwołanie w terminie kongresu partii.
Czuję, że wobec Polski jestem zobowiązany, żeby włożyć na siebie cięższą zbroję, jeśli zajdzie taka potrzeba – mówi Karol Nawrocki, prezes IPN, będący na liście potencjalnych kandydatów PiS na kandydata na prezydenta RP.
Prezydent Joe Biden i prezydent-elekt Donald Trump spotkali się w środę w Gabinecie Owalnym. W obecności tłumu dziennikarzy uścisnęli sobie ręce.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Blisko połowa ankietowanych w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” jest przekonana, że wybory w USA będą miały wpływ na decyzje prezydenckie partii w Polsce. Z dużych formacji żadna jeszcze nie przedstawiła kandydata na prezydenta. Same wybory odbędą się w maju przyszłego roku.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik MSZ Ukrainy zapewnił, że jego kraj nie zamierza pozyskiwać broni atomowej.
Po zawieszeniu broni Rosja zachowa kontrolę nad wszystkimi okupowanymi terytoriami? Ukraińcy już tego nie odrzucają, ale oczekują konkretnych decyzji państw NATO.
Wiosną 2025 roku Ryanair zacznie latać z Katowic na lotnisko Bruksela-Charleroi w Belgii.
To zdecydowane podwyżki i podniesienie prestiżu zawodu, a nie ułatwienie powrotu do służby emerytom czy obniżanie wymagań wobec kandydatów pozwoli Policji wyjść z kryzysu kadrowego.
Policji potrzeba więcej pieniędzy i prestiżu służby, a nie obniżania kryteriów dla przyszłych funkcjonariuszy. Bez tego kryzys kadrowy będzie trwał.
Siergiej Ławrow w rozmowie z rosyjską dziennikarką Mariną Kim stwierdził, że władze Rosji będą oceniać administrację Donalda Trumpa w oparciu o jej działania. - Nie mamy żadnych oczekiwań, nie będziemy niczego zgadywać - zadeklarował.
Niemiecka firma zarządzająca czternastoma greckimi lotniskami zainwestuje w odnowienie kilku z nich 50 milionów dolarów. Zmodernizuje dzięki temu porty lotnicze na Santorynie, Mykonos, Korfu i Kos.
Przed brazylijskim Sądem Najwyższym w powietrze przy użyciu niesionego przez siebie ładunku wybuchowego wysadził się mężczyzna, który wcześniej próbował wejść do budynku sądu - podają brazylijskie władze. Incydent wzbudza obawy o bezpieczeństwo w czasie zbliżającego się szczytu G20, który ma odbyć się w Brazylii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas