Sondaż IBRiS: Kaczyński wygrałby bez Ziobry, ale PiS straciłby władzę

PiS pozostaje zdecydowanym liderem notowań, nawet jeśli Solidarna Polska wyszłaby ze Zjednoczonej Prawicy i wystartowała w wyborach samodzielnie.

Publikacja: 01.08.2022 21:00

Jarosław Kaczyński uważa, że w pewnym momencie u Zbigniewa Ziobry pojawi się racjonalne myślenie

Jarosław Kaczyński uważa, że w pewnym momencie u Zbigniewa Ziobry pojawi się racjonalne myślenie

Foto: Piotr Molecki/East News

Ostatnie dwa miesiące to faktyczne rozpoczęcie kampanii wyborczej, która zakończy się jesienią 2023 roku. Konwencje, objazdy, spotkania, emocje, przemówienia i wiece – to obraz polityki ostatnich tygodni. Zjednoczona Prawica odpiera ataki obwiniające ją o wysoką inflację czy brak reakcji na kryzys energetyczny. Do tego dochodzi napięcie wewnątrz koalicji i problemy PiS z Solidarną Polską, której politycy coraz głośniej mówią, że nie zgadzają się z polityką rządu Mateusza Morawieckiego.

Czytaj więcej

Taktyczna sierpniowa pauza w kampanii PiS. „Kaczyński zderzył się z rzeczywistością i falą gniewu”

Ważni niezdecydowani

Wszystkie te problemy nie znajdują odzwierciedlenia w sondażach. PiS bez działaczy Solidarnej Polski na listach i tak może liczyć na 34,9 proc. poparcia. Partia Zbigniewa Ziobry może liczyć jedynie na 0,7 proc. głosów. W poprzednim badaniu IBRiS dla „Rz” przeprowadzonym w drugiej połowie czerwca Zjednoczona Prawica razem z Solidarną Polską miała 34,5 proc. poparcia.

Wyniki najnowszego sondażu IBRiS

Wyniki najnowszego sondażu IBRiS

Foto: Fotorzepa

Na dalszych miejscach bez większych zaskoczeń. Najsilniejszą formacją opozycyjną jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,7 proc. (poprzednio 25,4 proc.). Na trzecim miejscu Lewica z wynikiem 9,6 proc., na kolejnych – Polska 2050 Szymona Hołowni z 9,3 proc., PSL-Koalicja Polska ma w tym sondażu 5,5 proc. Pod progiem jest Konfederacja z 4,6 proc. AgroUnia Michała Kołodziejczaka, która w marcu została zarejestrowana jako partia polityczna, ma w tym badaniu 1,3 proc.

Dla wyniku wyborów kluczowa będzie grupa niezdecydowanych, którzy mogą w przyszłym roku sprawić największą niespodziankę – zarówno jeśli pozostaną w domach albo np. poprą w ostatnim etapie jedno z ugrupowań, np. PiS albo Konfederację lub inną partię opozycyjną. Ta grupa to 6,4 proc. respondentów.

PiS w opozycji?

Jak ten wynik odczytywany jest w długoterminowym kontekście?

– Sytuacja jest stabilna. Ale w tym sensie, że po przeliczeniu tego wyniku na mandaty, to PiS w tym układzie będzie w opozycji, a opozycja – nawet idąc w czterech listach – przejmie władzę – analizuje prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nasz rozmówca zauważa, że ta tendencja utrzymuje się od wiosny tego roku. – Ostatni sondaż, w którym PiS mógł liczyć na samodzielną większość, został przeprowadzony w marcu. Trzeba odnotować, że pod progiem znajduje się Konfederacja. Być może osobne notowanie Ziobry bardziej szkodzi właśnie Konfederacji jako najbardziej podobnej partii. Moim zdaniem Konfederacja jest obecnie na takiej trajektorii, jak kiedyś Kukiz czy Palikot. Trajektorii schodzącej. – dodaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Flis.

Po przeliczeniu tego wyniku na mandaty, to PiS w tym układzie będzie w opozycji

Prof. Jarosław Flis

Na linii PiS – Solidarna Polska iskrzy od wielu miesięcy zarówno w kuluarach, jak i w publicznych wypowiedziach – zwłaszcza pomiędzy Zbigniewem Ziobrą a Mateuszem Morawieckim. Główny spór idzie o wymiar sprawiedliwości oraz relacje z UE.

W ostatnich tygodniach Solidarna Polska jest też aktywna w Polsce. Ziobro spotyka się z wyborcami, a jego politycy zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „W obronie chrześcijan”. Jeśli to się uda, to ustawa trafi do Sejmu jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami. Między innymi w ten sposób SP buduje swój wizerunek odrębny od wizerunku PiS.

Prezes spokojny

Politycy Solidarnej Polski przekonują w kuluarowych rozmowach, że w ich wewnętrznych sondażach notowania SP są wyższe niż w badaniu IBRiS. I wynoszą około 4,5 proc. – tuż pod granicą progu wyborczego.

Zarówno PiS, SP jak i pozostali koalicjanci mają wstępne porozumienie, zakładające start na wspólnej liście w 2023 r. Diabeł będzie oczywiście tkwił w szczegółach rozmów dotyczących konkretnych miejsc. To temat na sezon jesienny i zimowy. W tej chwili lider PiS Jarosław Kaczyński zakłada, że do porozumienia dojdzie – chociaż pewności nie ma. – Głowy za to oczywiście nie dam, ale to jedynie racjonalne rozwiązanie. Mój młodszy kolega z Solidarnej Polski zawsze na koniec okazuje się racjonalny – stwierdził niedawno w rozmowie z portalem Interia.

Polityka
Polski samozwaniec stworzył własną gwardię. „Gotów poświęcić życie dla prezydenta”
Polityka
Szymon Hołownia o papieżu Franciszku: Kiepski polityk, dobry proboszcz
Polityka
Rafał Trzaskowski nawiązuje do śmierci papieża Franciszka. Mówi, co łączy wiarę z polityką
Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej