Współtwórca PO: Głównym celem działań antyinflacyjnych jest zubożenie konsumentów. Po co owijać w bawełnę

- Nikt, kto jest zadłużony i nie ma środków, żeby swój dług zlikwidować, nie wyjdzie z walki z inflacją bez sińców. Musi wyjść uboższy - ocenił Andrzej Olechowski, współzałożyciel Platformy Obywatelskiej wraz z Maciejem Płażyńskim i Donaldem Tuskiem.

Publikacja: 13.05.2022 22:49

Współtwórca PO: Głównym celem działań antyinflacyjnych jest zubożenie konsumentów. Po co owijać w bawełnę

Foto: PAP/Mateusz Marek

qm

Olechowski pytany przez „Wprost” o ocenę pomysłów rządu PiS na walkę z inflacją stwierdził, że „podobają mu się takie propozycje, które są skierowane do ludzi najsłabszych finansowo, natomiast te, które są stosowane bez ograniczeń - nie”. - Te drugie osłabiają działania NBP na rzecz obniżania inflacji - zauważył, podkreślając, że „głównym celem działań antyinflacyjnych jest zubożenie konsumentów”.

- Po co mam owijać w bawełnę? Chodzi o to, żeby ludzie mieli mniej pieniędzy w ręku, bo wtedy ceny będą musiały spaść. Jeżeli siła nabywcza konsumentów jest niższa, to producenci muszą się do tego dostosować. I trzeba też brutalnie powiedzieć, że nikt, kto jest zadłużony i nie ma środków, żeby swój dług zlikwidować, nie wyjdzie z tej walki z inflacją bez sińców. Musi wyjść uboższy - powiedział kandydat na prezydenta w 2000 i 2010 roku.

Czytaj więcej

Zandberg: Spirala inflacyjna? Bardziej się boję spirali marżowo-cenowej

Zdaniem Olechowskiego „nie można mieć pretensji” do Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, za to że „nie spodziewał się tak dużego wybuchu inflacji”. - Inni prezesi banków centralnych również się tego nie spodziewali. Ale to, że Glapiński utrzymywał, iż do końca jego kadencji inflacja na pewno się nie zdarzy, to już był poważny błąd - ocenił. - Bank centralny powinien wysyłać takie komunikaty, z których nie da się wyciągnąć kategorycznych wniosków. A prezes Glapiński mówił zbyt kategorycznie, że inflacja nam nie grozi i to mogło wpłynąć na decyzje niektórych ludzi - tłumaczył.

Olechowski pozytywnie odniósł się do rządowej propozycji dotyczącej tzw. wakacji kredytowych i dopłat, z zastrzeżeniem, że obowiązywać muszą kryteria dochodowe. - Dla zwalczania inflacji każde ograniczenie jest dobre - mówił. - Pytanie czy wynika ono z kalkulacji wyborczych, czy z racjonalnej oceny sytuacji - zastrzegł jednak.

- Im pomoc będzie bardziej powszechna, tym mniej będzie skuteczna, bo jedyne, co może na trwałe obniżyć raty kredytów, to obniżenie inflacji - dodał Andrzej Olechowski, zwracając uwagę, że „dotychczas wszystkie programy pomocowe rządu były wyraźnie kalkulowane według kryterium wyborczego”. - Efektem jest inflacja, którą mamy.  (...) Niestety, względy polityczne, konieczność zachowania poparcia w konkretnych grupach społecznych, skłaniają rząd do takich działań - stwierdził.

Polityka
Andrzej Gut-Mostowy: Deportacje z USA? Trzeba uszanować, że Ameryka chce zrobić porządek z tą sprawą
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Polityka
Aleksander Kwaśniewski wskazał, czego obawia się po Donaldzie Trumpie. „Wielkie ryzyko”
Polityka
Będą ograniczenia w wypłacaniu 800+ dla Ukraińców? Donald Tusk zabrał głos
Polityka
Konfederacja po długiej zwłoce robi w końcu kongres. Wystraszyła się Brauna
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
W Polsce będzie używana nowa nazwa Zatoki Meksykańskiej? „Nie bez zgody dwóch państw”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego