W piątek Senat rozpatrywał ustawę o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, wzmacniającą rolę kuratorów oświaty i zmieniającą zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Odrzucenie ustawy rekomendowały senackie komisje: Nauki, Edukacji i Sportu, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Obrony Narodowej. Do stanowiska komisji nauki i obrony zgłoszono wniosek mniejszości o przyjęcie ustawy bez poprawek.
Sprawozdawcą połączonych komisji był senator Bogdan Zdrojewski, który wśród najważniejszych zarzutów senatorów wobec nowelizacji wskazał m.in. na prawdopodobieństwo wielokrotnego naruszenia konstytucji, dotyczące np. zmiany w realizacji zadań własnych gminy, jakim jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym wypadku edukacji publicznej. Polityk ocenił, że zaniepokojenie budzą przepisy, które mogą spowodować zmniejszenie aktywności organizacji pozarządowych w szkołach. Senator mówił, że sprzeciw wzbudziło również zwiększenie roli kuratorów kosztem gminnych samorządów, a także ich udział w procesie odwoływania dyrektorów placówek szkolnych podlegających gminie.
Czytaj więcej
Nie wiadomo, czy minister edukacji przekonał prezydenta Andrzeja Dudę do podpisania przyjętego pr...
Projekt nowelizacji przygotowało kierowane przez Przemysława Czarnka (PiS) Ministerstwo Edukacji i Nauki. W poniedziałek minister na temat zmian w prawie oświatowym rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz szef prezydenckiego gabinetu Paweł Szrot. Przemysław Czarnek mówił, że spotkanie było "dobre i długie" oraz że "przebiegało w szczerej atmosferze i było bardzo merytoryczne".
Nowelizacja wzmacnia rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Zgodnie z projektem, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o ich planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Na wydanie opinii w tej sprawie kurator ma mieć 30 dni. Nowelizacja przewiduje, że udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.