Rusza nowa prawicowa partia - Przyszłość 5.0

Środowisko, budowane m.in. przez byłych polityków PiS, założyło ugrupowanie. Wcześniej powstało stowarzyszenie i instytut, które tworzą program.

Aktualizacja: 25.02.2021 10:18 Publikacja: 24.02.2021 19:34

W zarządzie stowarzyszenia Przyszłość 5.0 znalazł się m.in. Dawid Jackiewicz, były minister skarbu w

W zarządzie stowarzyszenia Przyszłość 5.0 znalazł się m.in. Dawid Jackiewicz, były minister skarbu w rządzie Beaty Szydło.

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Przyszłość 5.0 – tak nazywa się jedno z najnowszych ugrupowań w Polsce. 13 stycznia do ewidencji partii politycznych wpisał ją sąd. Lista partii liczy około 90 pozycji, z czego większość jest nieaktywna lub nieznana. Przyszłość 5.0 czymś się od nich jednak różni – związkami z prominentnymi politykami prawicy.

Geneza nowej partii sięga czerwca 2019 roku, gdy w Warszawie ogłoszono powstanie fundacji Instytut Jana Olszewskiego. Prezesem został Wojciech Sadren, były czołowy działacz Ruchu Odbudowy Polski Olszewskiego, a do zarządu weszli m.in. Tomasz Markowski i Dawid Jackiewicz. To byli politycy ROP i PiS, dziś już poza polityką. Jackiewicz był nawet ministrem skarbu w rządzie Beaty Szydło. Jeszcze więcej znanych nazwisk jest w radzie Instytutu Olszewskiego. To m.in. obecni posłowie PiS Bartosz Kownacki i Zbigniew Girzyński oraz poseł KO Paweł Poncyljusz.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o walkę z mową nienawiści. Porównał media społecznościowe do knajpy
Polityka
PiS prowadzi w sondażu. Posłanka KO: Bez prezydenta nie zrealizujemy wszystkich planów
Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?